Aktualności - kultura, promocja, turystyka

Pomnik ku czci polskich żołnierzy w Sochocinie

Zaproszeni goście przecinają wstęgę podczas uroczystości odsłonięcia pomnika. Autor: fot. arch. UMWM

W Sochocinie (pow. płoński) odsłonięto pomnik poświęcony Poległym Żołnierzom Polskim podczas wojny polsko–bolszewickiej w 1920 r. W uroczystości wziął udział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Monument oddaje cześć chwale oręża polskiego w walce o niepodległość Polski. Lokalizacja pomnika ma również szczególne znaczenie, ponieważ znajduje się w miejscu, gdzie działał ówczesny szpital polowy Wojska Polskiego oraz rozegrały się walki między oddziałami 5 Armii WP i wojskami bolszewickimi w nocy z 14/15 sierpnia 1920 r.

– Sochocin pamięta! Mazowsze pamięta! I wyrazem tej pamięci, ale też wielkiego szacunku dla odwagi polskich żołnierzy jest pomnik ku ich czci. Dziękuję władzom Sochocina i wszystkim tym, którzy dołożyli swoją cegiełkę do stworzenia tego miejsca pamięci. Niech przypomina młodym pokoleniom o tych jakże ważnych w naszej historii wydarzeniach – pokreślił Adam Struzik marszałek województwa mazowieckiego.

Przebieg uroczystości

Uroczystość rozpoczęła się od odprawienia mszy św. w intencji polskich żołnierzy w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Następnie odsłonięto i poświęcono pomnik oraz symbolicznie przecięto wstęgę. Część oficjalną zakończyło odczytanie Apelu Poległych.

Wydarzenie nie miało charakteru militarnego. Przy pomniku czuwała grupa rekonstrukcji historycznej „Hallerczycy”, młodzież z klas wojskowych z Płońska i Ciechanowa oraz harcerze. Oprawę muzyczną podczas części oficjalnej zapewniła Orkiestra Dęta Sochocin. Wysłuchać też można było koncertu smyczkowego Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego.

Charakterystyka pomnika

Granitowy monument składa się z:

  • części pionowej symbolizującej „walkę i zwycięstwo”; na ścianie frontowej wyryto imiona i nazwiska poległych żołnierzy polskich, według ich przynależności organizacyjnej w Wojsku Polskim, po bokach znajdują się imiona i nazwiska dowódców,
  • części poziomej symbolizującej „ofiarność i poświęcenie”; kwadratowe, geometryczne płaszczyzny konstrukcji wydają się rosnąć w miarę zbliżania się do pomnika, powodując iluzję optyczną. Zaś symetryczne, modularne proporcje wprowadzają harmonię i równowagę.

Wykonawcą pomnika jest firma „Kamienioplastyka” z Łodzi. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane przez Fundację BGK w Warszawie, Fundację Miasto-Państwo w Płocku oraz Komitet Społeczny ze zbiórki publicznej.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony