Aktualności - kultura, promocja, turystyka

Radomska droga do sztuki

Autor: Marcin Kucewicz

Podczas wizyty w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu wicemarszałek Rafał Rajkowski oficjalnie zainaugurował realizowany przez placówkę projekt edukacyjny „Radomska droga do sztuki”.

W projekcie wzięła udział młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych w Radomiu, która w ramach współpracy z „Elektrownią” zwiedziła aktualną wystawę Idowu Owulaseuna „A Coloured Story”, a także udała się na Zamek Królewski w Warszawie, w którym trwa współorganizowana przez „Elektrownię” wystawa „Sztuka widzenia. Nowosielski i inni”. Prezentowane są na niej zbiory sztuki współczesnej „Elektrowni” oraz znajdujące się w depozycie placówki prace z kolekcji Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Wystawa malarstwa Idowu Oluwaseuna jest pierwszym w Polsce i w Europie Wschodniej pokazem działań nigeryjskiego artysty. Należy on do czołówki afrykańskich malarzy mieszkających i tworzących w Stanach Zjednoczonych.

Idowu Oluwaseun urodził się w 1982 roku w Lagos w Nigerii, a obecnie mieszka i pracuje w Houston w Teksasie w USA. Studiował malarstwo w School of Art Design and Printing, Yaba College of Technology w Lagos w Nigerii (2006). Tytuł magistra sztuki uzyskał w 2013 r. w Kunstakademie w Düsseldorfie w Niemczech pod kierunkiem prof. Rity McBride. Podczas studiów przez krótki czas praktykował jako ilustrator (projektant mody). Z tego okresu pozostało jego – widoczne również na radomskiej wystawie – zainteresowanie tkaniną, ważnym atrybutem jego malarskich przedstawień. Oluwaseun to uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Francji i Niemczech.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony