Informacje prasowe

Zabytki z Warszawy i okolicznych powiatów ze wsparciem Mazowsza

DSC_6843.jpg

Dworek Ryxa w Prażmowie, willa Wilhelma Lewego w Kobyłce, Synagoga im. Nożyków w Warszawie czy pałac Radziwiłłów w Jadwisinie – to tylko przykłady zabytków, które dzięki wsparciu samorządu województwa przejdą rewitalizację, konserwację lub remont. Na wsparcie 38 inwestycji w Warszawie oraz w okolicznych powiatach władze regionu przeznaczą ponad 3,6 mln zł. Dziś symboliczne czeki beneficjentom programu „Mazowsze dla zabytków” wręczyli wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski.

Jak zauważa wicemarszałek Wiesław Raboszuk, wiele z zabytków jest w niezbyt dobrym stanie głównie przez brak środków na ich remont i konserwację.

– Program ma na celu zniesienie tej bariery. Pomagamy właścicielom i opiekunom zabytków w ratowaniu naszego wspólnego dziedzictwa. Dziś wręczamy im symboliczne czeki. Te wkrótce zmienią się w realne pieniądze, które pozwolą na renowację aż 38 z Warszawy i okolicznych powiatów - powiedział wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

W tym roku sejmik Mazowsza wesprze ponad 140 takich inwestycji, przeznaczając na ten cel ponad 13 mln zł. Jak zauważa przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski, środki te pozwalają uchronić przed degradacją cenne dla naszego dziedzictwa kulturowego obiekty.

– W tym roku dofinansowanie zyskały m.in. tak znaczące dla Warszawy zabytki jak: Pałac Zamoyskich, Dom pod Gryfami, Dom Polonii czy też malowidła Jerzego Nowosielskiego w cerkwi pw. św. Jana Klimaka na Woli. Wsparcie otrzymały także zabytki spod Warszawy. Są wśród nich Dworek Ryxa w Prażmowie, Willa „Jókawa” w Podkowie Leśnej, Elektrownia Centralna Narew na terenie Twierdzy Modlin - mówił przewodniczący sejmiku Ludwik Rakowski. - Potrzeby wciąż są duże, więc z pewnością będziemy kontynuowali program „Mazowsze dla zabytków”.

Lista dofinansowanych projektów w załączniku.

 

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony