Mazowsze serce Polski nr 11 (67)

Esculapy 2023

Statuetki Eskulap Mazowsza Autor: R. Latoszek

II edycja konkursu samorządowego „Medyczne Wydarzenie Roku – Eskulapy Mazowsza” rozstrzygnięta. Kapituła przyznała nagrody w sześciu kategoriach.

– Medycyna to jedna z tych dziedzin nauki, które ciągle się zmieniają, ewoluują. To zasługa wielu ludzi, którzy pracują na rzecz pacjentów – naukowców, lekarzy, farmaceutów, pielęgniarek i innych specjalistów, którzy są zatrudnieni w naszych mazowieckich szpitalach. Ich pasja i zaangażowanie przekładają się na wprowadzenie do mazowieckich szpitali przełomowych, nowatorskich metod leczenia – zauważa marszałek Adam Struzik (klub PSL).

– W ten sposób doceniamy medyków za ich zaangażowanie w rozwój medycyny i poświęcenie dla drugiego człowieka – dodaje Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa (klub KO).

W kategorii „Osobowość medyczna roku” zwyciężyła mgr farmacji Monika Mrozińska z SPZOZ Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie. Jest nie tylko farmaceutą szpitalnym i klinicznym, lecz także szczególnie angażuje się w realizację terapii w ramach programów lekowych, skierowanych do pacjentów z HIV/AIDS, HCV i HBV.

Odznakę Honorową „Zasłużony dla Mazowsza” nadawaną przez Sejmik Województwa Mazowieckiego otrzymał prof. Paweł Skowronek.

– Jesteśmy zespołem, który wprowadza nowatorskie techniki w ortopedii w kraju, ale właściwie jesteśmy znani już na całym świecie. Jestem dumny, że tak olbrzymie wyróżnienie, którego nie spodziewaliśmy się jako zespół, trafiło do nas – powiedział laureat podczas gali.

Osiągnięciem medycznym roku – medycyna zabiegowa” uznana została pierwsza w Polsce udana operacja wszczepienia implantów zakotwiczonych systemu Vistafix 3. generacji w obręb kości środkowej części twarzy u pacjenta po całkowitej resekcji nosa z powodu nowotworu złośliwego. Przeprowadził ją zespół z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego

Tytułem „Innowacji medycznej roku” uhonorowany został zespół Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego sp. z o.o. za Focused Ultrasound (FUS) – zastosowanie skoncentrowanych ultradźwięków w celu destrukcji określonych obszarów mózgu. 

W kategorii „Osiągnięcie medyczne roku – medycyna zachowawcza” nagrodę przyznano zespołowi SZPZOZ im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym. Laureaci opracowali i wdrożyli kompleksowe leczenie mukowiscydozy prowadzone z użyciem innowacyjnych leków przyczynowych.

Tytuł „Wschodzącej nadziei medycyny” otrzymał dr n.med. i n. o zdr. lek. mgr inż. Karol Taradaj, rezydent na Oddziale Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie. W praktyce klinicznej łączy najnowsze trendy medycyny z wykorzystaniem metod fizyki medycznej. W tej kategorii kapituła konkursu przyznała też wyróżnienie Pawłowi Obierzyńskiemu z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego sp. z o.o. w Warszawie – lekarzowi rezydentowi w dziedzinie neurochirurgii.

W kategorii „Medyk roku” zwyciężył neurochirurg dr n. med. Paweł Baranowski, dyrektor medyczny Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji „Stocer” sp. z o.o. Doktor zajmuje się leczeniem pacjentów ze schorzeniami i urazami kręgosłupa. Wprowadził w szpitalu nowe techniki operacyjne w chirurgii kręgosłupa: metodą ALIF (dostęp przedni w dyskopatii lędźwiowej i kręgozmykach) i metodą ELIF (dostęp tylno-boczny w dyskopatii lędźwiowej).

Gratulacje zwycięzcom przekazała także Agnieszka Gonczaryk, dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej urzędu marszałkowskiego.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony