Mazowsze serce Polski nr 10

Podsłuchane, podpatrzone

raboszuk płońska wieża Fot. Stella Skopczyńska MCK Płońsk.jpg Autor: Wicemarszałek Wiesław Raboszuk ze statuetką Płońska Wieża, fot. Stella Skopczyńska, MCK Płońsk

Wieża dla wicemarszałka

– Praca w samorządzie daje radość współtworzenia i budowania. Najważniejsze, by kierować się w niej dobrem wspólnym – tak wicemarszałek Wiesław Raboszuk skomentował wyróżnienie, jakie otrzymał od władz Płońska. Mowa o statuetce Płońska Wieża, którą odebrał w kategorii Przyjaciel Płońska. Gratulujemy!

Nowa rola

Za nami premiera filmu „Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie”. Udział w produkcji wziął m.in. radny województwa Łukasz Kudlicki.

– Cieszę się, że mogłem koordynować pomoc Wojska Polskiego na planie w imieniu MON, a przy okazji popracować przy ujęciach. Wojenna historia porucznika AK, ks. Wyszyńskiego zasługuje na szersze poznanie. 

Zdaniem radnych

Zakaz palenia węglem na całym Mazowszu od 2030 r. – tak czy nie?

Mirosław Augustyniak (PSL), przewodniczący sejmikowej Komisji Ochrony Środowiska

Trzeba zazwyczaj obracać się w realiach. Realia są takie, że następuje ocieplenie klimatu i powinniśmy zachowywać się coraz bardziej odpowiedzialnie, czyli do ogrzewania używać takich źródeł ciepła, które emitują jak najmniej spalin i powodują jak najmniejszy efekt cieplarniany. Na pewno do takich źródeł nie należy węgiel i powinniśmy – na ile to będzie możliwe – jeśli nie odejść całkowicie, to na pewno znacząco do 2030 r. ograniczyć zużycie węgla jako źródła ogrzewania.

Stefan Traczyk (PiS), członek sejmikowej Komisji Ochrony Środowiska

Dbam o środowisko, dlatego w moim domu źródłem ciepła jest ekologiczny, naturalny i odnawialny surowiec, jakim jest drewno. Przy opalaniu drewnem istotne jest, żeby drewno było odpowiednio suche, wówczas proces spalania będzie sprawny. Natomiast nie wyobrażam sobie, że poprzez wprowadzanie przepisów, jak za czasów ZSRR, doprowadzimy do tego, że ludzie nie będą mogli zgodnie z przepisami prawa ogrzewać się, palić ognisk i grillować.


Kalendarium

  • 594 lata temu 10 października 1427 r. Przasnysz uzyskał prawa miejskie.
  • 248 lat temu 14 października 1773 r. powołano Komisję Edukacji Narodowej. Była pierwszą w Europie władzą oświatową o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty publicznej.
  • 148 lat temu – 3 października 1873 r. urodził się Karol Dittrich jr., niemiecki przemysłowiec, twórca potęgi żyrardowskiej fabryki lnu, jedna z najwybitniejszych postaci w historii Żyrardowa.
  • 31 lat temu – 9 października 1980 r. Czesław Miłosz został ogłoszony laureatem literackiej Nagrody Nobla.
  • 19 lat temu – 27 października 2002 r. odbyły się wybory do Sejmiku Województwa Mazowieckiego (II kadencja).

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony