Informacje prasowe

Mazowszanie nagrodzeni za zasługi!

DSC_6488.JPG Autor: arch. UMWM

Wanda Traczyk-Stawska, żołnierka Armii Krajowej i uczestniczka Powstania Warszawskiego, oraz płk Józef Koleśnicki, śpiewak operowy i prezes Mazowieckiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, decyzją sejmiku otrzymali Odznakę Honorową „Zasłużony dla Mazowsza”. Odznaczenia Mazowszanom wręczyli marszałek Adam Struzik i przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski.

Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Mazowsza” to wyróżnienie przyznawane osobom lub instytucjom za szczególne zasługi dla rozwoju w takich dziedzinach jak np. kultura, nauka, edukacja, służba społeczna, ekologia, służba zdrowia czy gospodarka.

– Sejmik Województwa Mazowieckiego przyznaje Odznakę Honorową „Zasłużony dla Mazowsza” od 2006 roku. Jest to sposób docenienia osób i podmiotów, które szczególnie przyczyniły się do rozwoju naszego regionu. Dzisiaj uhonorowaliśmy dwie wybitne osobowości – panią Wandę Traczyk-Stawską, uczestniczkę Powstania Warszawskiego, orędowniczkę demokracji, wolności i godności człowieka, oraz pana płk. Józefa Koleśnickiego, zasłużonego żołnierza Wojska Polskiego, cieszącego się dużym autorytetem wśród środowisk kombatanckich Warszawy i Mazowsza – zaznacza Ludwik Rakowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

O tym, jak ważne jest dostrzeganie zaangażowania osób, które na co dzień zajmują się kultywowaniem pamięci o historii Mazowsza, mówi marszałek Adam Struzik. – Dzisiejsi nagrodzeni są świadkami wydarzeń, które my znamy jedynie z podręczników do historii. To, co robią na co dzień, by nie zapomniano o naszej historii i bohaterach, jest godne podziwu.

Członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc zaznacza, że osoby nagrodzone przez władze Mazowsza są żywą encyklopedią wiedzy o Warszawie i Mazowszu. – Gratuluję wszystkim nagrodzonym. Swoją postawą i działaniami pokazują, jak ważne jest opowiadanie kolejnym pokoleniom o historii Polski i naszego regionu.

Wanda Traczyk-Stawska, ps. Pączek i Atma, urodziła się w Warszawie w 1927 r. Walczyła w podziemiu niepodległościowym w czasie II wojny światowej, była żołnierzem Armii Krajowej, uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie działała w Społecznym Komitecie ds. Cmentarza Powstańców Warszawy. Została odznaczona Krzyżem Walecznych i Krzyżem Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Od 2017 r. jest Honorową Obywatelką Miasta Stołecznego Warszawy, w 2021 r. zdobyła tytuł Warszawianki Roku, a w 2022 r. została laureatką Specjalnego Medalu Wolności Słowa.

Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący sejmikowego Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej, podkreśla, jak ważną rolę w propagowaniu wiedzy o Powstaniu Warszawskim i jego ofiarach, odgrywa żołnierka AK. – Pani Wanda jest opiekunką cmentarza Powstańców Warszawy. Z jej inicjatywy w parku Powstańców Warszawy powstały Izba Pamięci i symboliczny pomnik Matki. Zaangażowanie pani Wandy widać na Mazowszu, w Warszawie i na warszawskiej Woli. Dlatego też z inicjatywy radnych Klubu Koalicji Obywatelskiej zgłosiliśmy jej kandydaturę do Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Mazowsza”. Trudno mówić o osobie, która miała większy wkład w zachowanie pamięci o powstaniu warszawskim i wychowanie pokoleń Polaków, mieszkańców Mazowsza i Warszawy.

Drugim zasłużonym Mazowszaninem jest płk Józef Koleśnicki. Urodził się w 1922 r. w Tiutkowie na Kresach Wschodnich. Brał udział w walkach o Wał Pomorski, Kołobrzeg, forsowanie Odry, Kanału Hohenzollernów i zdobywanie Berlina. Po wojnie służył w Wojsku Polskim. Jest działaczem kombatanckim z ponad 60-letnim stażem pracy społecznej oraz członkiem Zarządu Głównego i prezesem Mazowieckiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Od grudnia 2009 r. do sierpnia 2017 r. pełnił funkcję przewodniczącego Mazowieckiej Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, organu doradczego Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony