Aktualności - zdrowie i polityka społeczna

Dzień Kobiet – pomysł na prezent

grafika - kobieta trzyma zapakowane pudełko/prezent Autor: Źródło: pixabay.com

W bukiecie najlepszych życzeń z okazji Dnia Kobiet najczęściej pojawia się zdrowie. I słusznie, bo to najcenniejszy dar jaki posiadamy. Warto zatem przy tej okazji je skontrolować. Dlaczego? Czy kobiety chętnie się badają?

– Każda okazja jest dobra, aby przypomnieć o tym jak ważna jest profilaktyka. Dzień Kobiet jest więc wyśmienitym świętem, by podkreślić istotę regularnych badań. Z mojej praktyki kontaktów z pacjentkami widzę wyraźnie, że wiedza co do badań, które należy wykonać raz w roku lub minimum raz na dwa lata jest na bardzo dobrym poziomie. Niestety, jeśli spojrzeć na realne zastosowanie się do tych zaleceń… Jest gorzej – ocenia dr Sylwia Kowalska, specjalista ginekolog z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie.

Zróbmy sobie prezent

Skoro tak trudno kobietom znaleźć czas, by zapisać się na badania w dniu powszednim, to powinny to zrobić od święta. Piotr Gołaszewski, dyrektor ds. zarządzania filiami Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego, rzecznik prasowy tej placówki ma pewną propozycję.

– Szczególnie porusza mnie widok mężów czy partnerów, którzy umawiają badanie dla pań, a następnie towarzyszą im w tym procesie. To piękny widok, a jeszcze piękniejszy znak dbałości i myślenia o drugiej osobie. Panowie...podpowiadam dobry prezent nie tylko z okazji dzisiejszego dnia – zachęca Piotr Gołaszewski i dodaje – dziś 8 marca, w szczególnie ciepły sposób myślę o naszych pacjentkach. Życzę Im Wszystkim zdrowia i sił, by na nowo cieszyły się każdą chwilą. Zachęcam do skorzystania z badania mammograficznego w naszym Centrum Attis. To wyjątkowo delikatny mammograf, który w połączeniu z super profesjonalną i serdeczną kadrą daje poczucie komfortu pacjentkom. 

Dlaczego warto zrobić mammografię?

– To absolutnie konieczne, aby raz w roku zbadać piersi. Dla pań do 40. maksymalnie 42 r.ż. świetne będzie USG, ale w następnych latach zalecam mammografię. To kwestia zmian, jakim ulega nasze ciało. I tak, jak na różnych etapach używany innych kosmetyków do pielęgnacji, tym bardziej musimy dostosować technikę badania. Badajmy się regularnie raz w roku. Każda, ewentualna zmiana w naszych piersiach ma wtedy dużą szansę na wczesne wykrycie. A wczesne wykrycie to cały sens regularnych badań. To czas na działanie medyków oraz szansa na szybki i bezpieczny powrót do pełni zdrowia, do codziennej radości z każdej chwili życia – podkreśla dr Sylwia Kowalska ginekolog.

Pracownia Mammografii Centrum Attis MSB wykonała w ostatnich latach wiele tysięcy badań, korzystając z najlepszych, dostępnych urządzeń. Badania możliwe były dzięki wsparciu finansowemu przekazanemu przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Pracownia jest czynna 5 dni w tygodniu od 7.00 do 17.00. Można zadzwonić  pod nr 22 321 12 98 lub napisać na adres: mammografia.attis@brodnowski.pl

Więcej informacji na stronie szpitala.

Co wiemy z badań?

Od 1 czerwca 2020 r. do 30 listopada 2023 r. realizowany był „Programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi wśród mieszkanek województwa mazowieckiego”. Jego realizacji podjęła się filia szpitala bródnowskiego, czyli Centrum Attis przy ul. Górczewskiej w Warszawie, a sfinansował samorząd województwa.

W ramach programu badanie mammograficzne wykonano u ponad 2400 pacjentek. U 2084 pań nie stwierdzono nieprawidłowości, 320 z nich skierowano na dalsze konsultacje. Niestety u 65 z nich badanie wskazało, że jest to rak piersi lub inna nieprawidłowość. 309 pacjentek skorzystało z możliwości skonsultowania wyniku mammografii i aż 249 z nich lekarz skierował na dalszą pogłębioną diagnostykę. Niestety 11 kobiet mimo odebrania wyniku nie zgłosiło się na wyznaczoną konsultację. Dlaczego tak się dzieje?

– My, kobiety jesteśmy zabiegane, myślimy o naszych bliskich, a regularne zadbanie o swoje własne zdrowie odkładamy na później. Cytologia, USG transwaginalne, podstawowe badania krwi powinny na stałe wejść do naszego corocznego kalendarza – apeluje dr Kowalska.

Pamiętajmy o profilaktyce

Badania profilaktyczne mogą uratować życie. Aby zachęcić mieszkańców do regularnego dbania o swoje zdrowie samorząd Mazowsza podejmuje szereg inicjatyw. Jedna z nich był zainaugurowany w ubiegłym roku program „Mazowsze dla zdrowia kobiety”. Jego zadaniem było wspieranie zadań związanych z ochroną zdrowia i profilaktyką chorób najczęściej występujących u kobiet, m.in. nowotworów, chorób uroginekologicznych czy osteoporozy. Były to świadczenia zdrowotne, czyli możliwość wykonania podstawowych i ważnych badań, takich jak USG piersi, mammografia czy cytologia. Ważnym aspektem programu była także promocja zdrowia i edukacja zdrowotna. W ramach programu dofinansowano 28 wniosków na łączną kwotę 1,8 mln zł.

W bieżącym roku program został rozszerzony także o profilaktykę mężczyzn i nosi nazwę „Mazowsze dla zdrowia”. Radni województwa zdecydowali o dofinansowaniu również 28 projektów na łączna kwotę 2,4 mln zł. Sprawdź kto jest beneficjentem i jakie będzie realizował zadania.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony