Aktualności - zdrowie i polityka społeczna

Samorząd Mazowsza wspiera chorych na SM

KOMR.jpg Autor: fot. Emil Sawicki

Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat samorząd Mazowsza przeznaczył na wsparcie Krajowego Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku ponad 5 mln zł.

Stwardnienie rozsiane to jedna z najczęstszych przewlekłych i nieuleczalnych chorób neurologicznych. SM pojawia się nagle. Powoduje niepełnosprawność. Dotyka głównie ludzi młodych, między dwudziestym a czterdziestym rokiem życia. Nie ma typowego przebiegu SM. U każdej osoby z tym schorzeniem obserwuje się inny zespół objawów. Na szczęście diagnoza to nie wyrok. Dzięki kompleksowemu podejściu, komfort życia ze stwardnieniem rozsianym można znacząco poprawić. W Dąbku wiedzą, jak to robić.

Jaka pomoc?

Samorząd Mazowsza od wielu lat wspiera działalność Krajowego Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku (KOMR). Tylko w latach 2020–2022, dzięki wsparciu województwa mazowieckiego, w ośrodku zostały wymienione windy osobowe i towarowe, zakupiono nowe źródło ciepła zasilane paliwem gazowym, przeprowadzono modernizację dachu i kominów, zakupiono niezbędny sprzęt rehabilitacyjny i wspomagający, m.in. podnośnik sufitowy, stół pionizacyjny, elektryczny wózek inwalidzki, urządzenia do stymulacji elektrycznej, przenośny egzoszkielet do nauki chodu, aparat do terapii uciskowej czy sprzęt do ćwiczeń koordynacji wzrokowo-ruchowej. Ważny, z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania ośrodka w Dąbku, był zakup i zainstalowanie nowego systemu telekomunikacyjnego.
Władze województwa mazowieckiego zadbały również o zakup nowych pojazdów – samochodu ciężarowego typu chłodnia, osobowego minivana i wyposażonego w windę busa do przewozu osób z niepełnosprawnościami.

Miałem ogromną przyjemność spotkać się i porozmawiać z pacjentami oraz pracownikami ośrodka. Pracujący tu lekarze i rehabilitanci wykonują naprawdę świetną pracę. Efekty po turnusach rehabilitacyjnych pozytywnie zaskakują. Mogłem również sprawdzić, jak duży wpływ na jakość leczenia mają inwestycje w infrastrukturę ośrodka i specjalistyczny sprzęt, które mogły być realizowane dzięki naszemu wsparciu – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Krajowy Ośrodek Mieszkalno-Rehabilitacyjny dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku to jedna z tych placówek, które zajmują szczególne miejsce na zdrowotnej mapie Mazowsza. Kompleksowa opieka i rehabilitacja, które proponuje pacjentom ośrodek w Dąbku są niezwykle ważne dla codziennego funkcjonowania – zaznacza radny województwa mazowieckiego Konrad Wojnarowski.

Specjalistyczny ośrodek rehabilitacyjny

KOMR to regionalny dom pomocy społecznej o charakterze specjalistycznym, przyjmujący na pobyt okresowy chorych na stwardnienie rozsiane z całego kraju. Powstał w 1994 r. w odpowiedzi na społeczne zapotrzebowanie na tego typu ośrodek. Od 2004 r. prowadzony jest przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i finansowany z budżetu Mazowsza. Jest jedynym w kraju ośrodkiem dla osób zmagających się z stwardnieniem rozsianym prowadzonym przez samorząd województwa na zasadach domu pomocy społecznej.

Marszałek na rzecz chorych na SM

Od wielu lat marszałek Adam Struzik jest czynnie zaangażowany w pomoc osobom dotkniętym tą chorobą. Doceniana jest jego troska i zrozumienie potrzeb chorych na SM. Marszałek jest honorowym członkiem Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego (od 2017 r.). Uhonorowany został także przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego najwyższym odznaczeniem PTSR „Ambasador SM”, przyznawanym osobom, które mają zasługi w podnoszeniu świadomości społecznej na temat stwardnienia rozsianego (2012 r.).

Pro Masovia dla Krzysztofa Czubaka

Medal pamiątkowy „Pro Masovia” odebrał z rąk marszałka Adama Struzika wieloletni zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku Krzysztof Czubak. Ceniony rehabilitant otrzymał to wyróżnienie za zasługi na rzecz rozwoju placówki i poprawy jakości świadczeń medycznych na Mazowszu.

Krzysztof Czubak rozpoczął pracę w KOMR w 1993 r. jako główny specjalista ds. rehabilitacji, rok później został powołany na stanowisko zastępy dyrektora. Przez 30 lat z oddaniem pracował na rzecz ośrodka i jego pacjentów. W 2014 r. uhonorowany został także przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego odznaczeniem „Ambasador SM”.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony