Dzieje się na Mazowszu

 • plakat reklamujący imprezę

  NIEDZIELA W MUZEUM: Pożegnanie z Afryką

  Hasło to jest nieprzypadkowe, ponieważ 29 maja br. jest ostatnim dniem, w którym ostrołęckie Muzeum prezentuje afrykańską wystawę „Zapatrzeni w niebo. Dogonowie i ich sztuka”.
 • plakat reklamujący imprezę

  31. Festiwal Mozartowski: Elizabeth Pitcairn i Śląska Opera Kameralna

  Amerykańska skrzypaczka jest posiadaczką bezcennych słynnych skrzypiec Stradivariusa, zwanych „Czerwonym Mendelssohnem” i na nich właśnie będzie grała podczas koncertu.
 • plakat reklamujący imprezę

  Ostrołęckie Spotkania Historyczne

  Wydarzenie jest formą uczczenia 191. rocznicy bitwy pod Ostrołęką. Zaplanowane referaty poruszać będą temat powstania listopadowego nie tylko w kontekście działań militarnych, lecz także zagadnień związanych z popularyzacją wiedzy na temat zrywu czy troską o materialne dziedzictwo wspomnianego wydarzenia.
 • harcerze pełnią wartę przed sarkofagiem

  191. rocznica bitwy pod Ostrołęką

  W krypcie Pomnika Mauzoleum, przed sarkofagiem z prochami bohaterów, zostaną złożone kwiatów, a następnie zostanie odprawiona będzie msza święta w intencji poległych. W alei bohaterów zostanie posadzony dąb upamiętniający postać generała Ludwika Kickiego.
 • plakat reklamujący imprezę

  DZIEŃ DZIECKA: Miniatury pełne złota

  Miniatury zwane też iluminacjami to malarskie lub rysunkowe zdobienia rękopisów. Najczęściej przybierały formę inicjału ornamentalnego i obrazkowego, ilustracji lub okalającej stronę ozdobnej ramki zwanej bordiurą.
 • Marianna Dziadak – hafciarka z Puszczy Białej

  Hafciarka ręczna

  Tematem wiodącym będzie rola kobiet – twórczyń w społeczności wiejskiej. Wystawa poświęcona będzie kobietom z Puszczy Białej, które z pasji, ale też przymusu ekonomicznego, zajmowały się odtwarzaniem tradycyjnych wzorów regionu za pomocą haftu na płótnie i na delikatnym tiulu. Ekspozycja przypomni sylwetki wybitnych twórczyń-hafciarek z Puszczy Białej, ich dokonania w dziedzinie haftu na płótnie i tiulu oraz zdobnictwa stroju, będzie pretekstem do zaprezentowania ich pięknych i wymagających ogromnej cierpliwości wyrobów.
 • Barbara Wrońska

  OPEN SOUND - Barbara Wrońska

  Wokalistka, kompozytorka i jedna z lepszych autorek tekstów na polskiej scenie muzycznej.
 • plakat reklamujący imprezę

  PERSONA. Festiwal sztuki kobiet. Rok Marii Janion

  Druga edycja interdyscyplinarnego festiwalu sztuki kobiet PERSONA. Jego patronką duchową została profesor Maria Janion - wybitna historyczka idei, krytyczka literacka, dla wielu patronka polskiego feminizmu, autorka książki "Kobiety i duch inności". W zaplanowanych wydarzeniach wystąpią m.in.: Magdalena Popławska, Kazimiera Szczuka, Agnieszka Graff, Justyna Sobolewska, Anna Janko i Matylda Kozakiewicz.
Powrót na początek strony