Aktualności - edukacja i sport

O Jastrzębowskim w szkole jego imienia

Autor: Barbara Giża

Zainscenizowany wywiad z Wojciechem Bogumiłem Jastrzębowskim, prelekcja o jego idei wspólnej Europy, wspomnienia jego praprawnuczki, prezentacja projektu edukacyjnego oraz projekcja filmu o autorze „Konstytucji dla Europy” – tak uczciła obchodzony na Mazowszu Rok Jastrzębowskiego społeczność zespołu szkół w gminie, na terenie której się urodził.

Uroczystość odbyła się w Zespole Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie im. Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego z inicjatywy Olgierda Łukaszewicza, założyciela Fundacji „My Obywatele Unii Europejskiej”.

Wojciech B. Jastrzębowski urodził się we wsi Giewarty (obecnie Szczepkowo-Giewarty w gminie Janowo, woj. warmińsko-mazurskie). Ten niezwykły człowiek – przyrodnik, pedagog i krajoznawca, profesor botaniki, fizyki, zoologii i ogrodnictwa, był także twórcą projektu Konstytucji dla Europy 1831 i prekursorem idei integracji europejskiej.

Po zainscenizowanym przez uczniów szkoły wywiadzie z patronem nastąpiła prelekcja Olgierda Łukaszewicza „Wojciech Bogumił Jastrzębowski - Idea wspólnej Europy”. Niecodziennym gościem była praprawnuczka autora „Konstytucji dla Europy” prof. dr hab. Elżbieta Jastrzębowska (na co dzień wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego – archeolog klasyczny, historyk sztuki wczesnochrześcijańskiej), która tym razem opowiadała nie o sztuce rzymskiej, wczesnochrześcijańskiej i wczesnobizantyjskiej, ale o… swoim prapradziadku.

Założenia projektu „Mazowsze w Europie – Konstytucja dla Europy W. B. Jastrzębowskiego”, który będzie realizowany w szkołach na Mazowszu (w ramach upamiętnienia i promowania postaci Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego w  ustanowionym przez Sejmik Województwa Mazowieckiego na Mazowszu roku tego niezwykłego Polaka) przedstawiła Ewa Lubczyńska – Kierownik MSCDN w Warszawie.  Młodzież mogła także obejrzeć przedpremierowy pokaz przygotowanego w ramach projektu filmu, ukazującego wszechstronność W. B. Jastrzębowskiego.

W uroczystości oprócz społeczności szkolnej wraz z dyrektor Hanną Cierkowską wzięła udział także m.in.: Małgorzata Jarka – inspektor Wydziału Oświaty, Promocji, Rozwoju i Zarządzania Kryzysowego w Nidzicy, Adam Bacławski – sekretarz gminy Janowo, Paweł Przybyłek – wicestarosta powiatu nidzickiego oraz przedstawiciele Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony