Aktualności - ekologia i środowisko

Miododajna oaza

miododajne wielobarwne  kwiaty rosną przed budynkiem Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie Autor: Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo

Pod hasłem „Pszczoła – najważniejszy z zapylaczy” stowarzyszenie Ratujmy Ratowo, we współpracy z Sanktuarium św. Antoniego z Padwy, zorganizowało w Ostoi św. Antoniego cykl warsztatów poświęconych roli, jaką odgrywają te niezwykle pożyteczne owady w przyrodzie. Projekt jest współfinansowany ze środków samorządu Mazowsza.

Dzieci, młodzież i dorośli zgłębiali tajniki wiedzy w zabytkowych wnętrzach oraz ogrodach zespołu klasztornego w Ratowie.

– Sanktuarium św. Antoniego usytuowane jest w urokliwym dorzeczu Wkry, na obszarze chronionym Natura 2000. Bardzo ważną rolę odgrywa tu przyroda, której piękno można kontemplować o różnych porach roku. Troska o przyrodę wpisuje się również we franciszkańskie dziedzictwo ratowskiego konwentu, który został zbudowany przez Zakon Braci Mniejszych. Nasza inicjatywa jest też odpowiedzią na wezwanie Ojca św. Franciszka zawarte w encyklice „Laudato Si” – podkreśla rektor, ks. kan. Bogdan Pawłowski.

O gatunkach pszczół, zapylaniu, praktycznych aspektach zakładania oaz miododajnych z roślin łatwych w uprawie opowiadali doświadczeni pszczelarze i znawcy tematu. Uczestnicy warsztatów wspólnie zasadzili też rośliny w założonej w klasztornych ogrodach oazie miododajnej.

– Ideą projektu jest uwrażliwianie społeczności Mazowsza na szczególną rolę pszczół w życiu każdego człowieka. Chcemy w ujęciu długofalowym zachęcić do szeroko zakrojonych działań na rzecz poprawy warunków bytowania zapylaczy, m.in poprzez powszechne zakładanie oaz miododajnych, a w rolnictwie – bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin, m.in. poprzez rozpylanie ich w nocy – wskazuje wiceprezes stowarzyszenia Ratujmy Ratowo Monika Pietrzak-Ners.

Pasieki najczęściej kojarzone są obszarami wiejskimi. Jednak wiele uli powstaje obecnie także w miastach. O tym, jak założyć pasiekę i delektować się miodem pisaliśmy również w lipcowym wydaniu miesięcznika Samorządu Województwa Mazowieckiego „Mazowsze serce Polski” w artykule „Złoto z ula”.


Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo otrzymało dotację ze środków własnych Samorządu Województwa Mazowieckiego w wysokości 9 400 zł na realizację cyklu czterech warsztatów, konkurs został ogłoszony w tym roku w obszarze „Ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego”, nazwa zadania z ogłoszenia konkursowego: „Propagowanie rolnictwa ekologicznego oraz upowszechnienie roli pszczół w środowisku naturalnym".

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony