Konkursy

Ogólnopolski Konkurs na Monodram Gombrowiczowski

Grafika zapraszająca do udziału w konkursie Autor: Materiały Organizatora
Data publikacji 2024-01-10
Tytuł/nazwa konkursu Ogólnopolski Konkurs na Monodram Gombrowiczowski
Rodzaj konkursu z nagrodami Konkursy artystyczne
Grupa docelowa Osoby pełnoletnie i niepełnoletnie, również bez dorobku artystycznego.
Rok 2024
Edycja 1
Data zakończenia naboru w konkursie 2024-04-30
Dane kontaktowe Muzeum Witolda Gombrowicza, Oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, ul. W. Gombrowicza 1, Wsola, 26-660 Jedlińsk, Tel./fax.: 48 321 50 73 Email: muzeum-gombrowicza@muzeumliteratury.pl

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli ogłasza konkurs na monodram oparty na tekstach Witolda Gombrowicza.

 

W 2024 roku przypada 120 rocznica urodzin Witolda Gombrowicza, jednego z najważniejszych pisarzy polskich XX wieku i najczęściej wystawianego na świecie polskiego dramaturga. Dlatego decyzją Senatu RP Witold Gombrowicz został jednym z patronów roku 2024, także Sejmik Województwa Mazowieckiego ogłosił rok 2024 Rokiem Witolda Gombrowicza na Mazowszu.

Z tej okazji Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, oddział Muzeum Literatury w Warszawie, ogłasza Ogólnopolski Konkurs na Monodram Gombrowiczowski.

Uczestnicy

Uczestnikami mogą być osoby pełnoletnie i niepełnoletnie, również bez dorobku artystycznego. Zgłaszać można przedstawienia nowe, z 2024 roku oraz monodramy zrealizowane w roku 2022 i 2023, oparte na dowolnym tekście W. Gombrowicza bądź na kompilacji tekstów tego autora.

Kuratorem konkursu jest Jacek Wakar, wybitny krytyk i znawca teatru.

Jak pisze Jacek Wakar: „w Muzeum Gombrowicza we Wsoli wierzymy w Gombrowicza. Widzimy, że wciąż inspiruje artystów, prowokując ich do nowego odczytywania swych utworów. Być może jego obecność teatralnych repertuarach nie jest przesadnie intensywna, ale przecież z nich nie znika. Tyle że chcielibyśmy jeszcze czegoś. Pragniemy, by na spotkania z twórczością Witolda G. decydowali się nie tylko ludzie o ustalonym dorobku, co na zawodzie zęby zjedli i już prawie wszystko o nim wiedzą. Chcemy zaprosić do przygody z Gombrowiczem, podróży z nim gdzieś w nieznane tych wszystkich, którzy dotychczas o tym nie myśleli, a może zwyczajnie nie znajdowali w sobie wystarczającej śmiałości, bo to przecież Gombrowicz, nie żarty, wiadomo, nie każdy może… Otóż każdy może – przynajmniej spróbować”.

I, jak dodaje kurator konkursu, „powoduje nami ciekawość. Zaproszenie do udziału w Konkursie kierujemy do Aktorek i Aktorów młodych, studentów szkół teatralnych różnego statusu, świeżo upieczonych absolwentów, a także tych, co stawiają pierwsze kroki w zawodzie. Zasady naboru określamy w regulaminie, ale nie stawiamy ostrych ograniczeń, bo zależy nam, aby formuła była jak najbardziej otwarta”.

Zgłoszenia

Zgłoszenia można przesyłać na adres konkurs@muzeumgombrowicza.pl do 30 kwietnia. Zgłaszający muszą przesłać metryczkę spektaklu oraz link do zapisu audio-wideo monodramu. Finaliści konkursu zostaną wyłonieni w maju 2024 roku. Swoje przedstawienia  pokażą na scenie Teatru Polskiego w Warszawie, w połowie czerwca. Pula nagród wynosi 20 000 złotych.

Regulamin

Regulamin oraz formularz zgłoszenia znaleźć można na stronie internetowej muzeum. Tam także zamieszony został pełny tekst Jacka Wakara

Partnerami konkursu są Samorząd Województwa Mazowieckiego i Teatr Polski w Warszawie.

Konkurs organizowany jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony