Mazowsze serce Polski nr 10 (66)

Mazowiecka wieś coraz bardziej smart

Krajobraz wiejski z perspektywy lotu ptaka. Widoczne pola, łąki, a na nich wiatraki Autor: Fot. Getty Images

Pokutujące ciągle jeszcze stereotypy wiążą wieś i uprawę roli jedynie z ciężką pracą fizyczną. Taki obraz to jednak już odległa przeszłość.

Jeśli współczesny rolnik chce utrzymać i rozwijać swoje gospodarstwo, musi nie tylko zaprzyjaźnić się z arkuszem kalkulacyjnym, ale również najnowszymi zdobyczami informatyki.

Na szczęście mazowieccy rolnicy nie są pozostawieni sami sobie: Samorząd Województwa Mazowieckiego rozpoczął wdrażanie obecnej w Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 koncepcję Smart Villages. Dzięki nowemu programowi np. badanie składu chemicznego gleby może stać się tak proste i szybkie, jak zakupy za pomocą smartfona.

Cyfrowa transformacja

Smart wieś to lokalna społeczność, która wykorzystuje technologie cyfrowe w codziennym życiu tak, aby poprawić jakość życia i lepiej wykorzystać lokalne zasoby.

– Bardzo dużo się mówi o tematyce takiej jak smart city (inteligentne miasta), ale bardzo mało o smart village, a my właśnie taki projekt realizujemy. Polega on na informatyzacji produkcji rolniczej. W ramach tego projektu zakupiliśmy urządzenia do badania jakości gleby – mówi Marcin Pawlak, dyrektor Departamentu Cyfryzacji, Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Systemowe rozwiązania

W październiku na terenie trzech powiatów (ostrołęckiego, ostrowskiego i przasnyskiego) rusza część wdrożeniowa (pilotaż) projektu badawczego „Wdrażanie koncepcji Smart Villages na terenie województwa mazowieckiego”. 

Mieszkańcy tych powiatów będą mogli uzyskać dostęp do aplikacji, która zinterpretuje dla nich dane satelitarne (np. na temat wskaźnika roślinności czy zawartości wody) oraz informacje ze stacji meteorologicznych zbudowanych w ramach programu „Mazowiecki Instrument Wsparcia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej Mazowsze 2020”.


Leszek Przybytniak, przewodniczący sejmikowej Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich (klub PSL):

Mazowieckie rolnictwo staje się coraz nowocześniejsze. Dzięki wdrożeniu przez samorząd województwa koncepcji smart villages, rolnik będzie mógł zamówić badanie gleby, wody lub powietrza. Wyniki pomogą mu w prowadzeniu racjonalnej gospodarki rolnej.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony