Aktualności - rolnictwo

Dożynki powiatu łosickiego

grupa uśmiechniętych kobiet stoi przed dużym stołem, na którym stoją liczne potrawy Autor: fot. Sebastian Jajszczak

Barwny korowód z wieńcami dożynkowymi, uroczysta msza święta, ceremonia dzielenia się chlebem, regionalne przysmaki i występy zespołów ludowych – mieszkańcy powiatu łosickiego podziękowali za tegoroczne plony.

Uroczystości odbyły się w Olszance (pow. łosicki). Z mieszkańcami świętowała członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

Dożynkowe świętowanie to najlepsza okazja, aby podziękować rolnikom za plony. Uroczystości rozpoczęła uroczysta msza św. w kościele parafialnym w Hardynowie. Potem barwny korowód wieńców, koszy pełnych plonów z ogrodu, sadu i pola udał się na boisko szkolne w Olszance, gdzie odbyła się główna część wydarzenia. W trakcie przemówień dziękowano rolnikom za trud i ich wkład w rozwój naszego regionu, a także za dostarczanie na nasze stoły smacznych i zdrowych produktów.

­– Ten radosny dzień jest ukoronowaniem całorocznego trudu rolników i ich rodzin. Hołdem i wyrazem szacunku złożonym za ich ciężką pracę oraz przywiązanie do ziemi. Nasi rolnicy każdego roku zapewniają nam świeże, zdrowe i ekologiczne produkty. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w organizację tego święta, za ciężką i trudną pracę, którą wykonujecie dla naszego wspólnego dobra. Dziękuję także Kołom Gospodyń Wiejskich za przygotowanie tak wspaniałych potraw według tradycyjnych przepisów. Tradycja i kultura budują naszą mazowiecką społeczność ­– podkreśliła członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.

Podczas wydarzenia rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Zwyciężyli mieszkańcy wsi Kolonia Szańków. Drugie miejsce zajął wieniec z Korczówki, a trzecie – z gminy Huszlew.

W konkursie na najpiękniej przyozdobioną potrawę pierwszą nagrodę otrzymało KGW  Niezapominajka z Hołowczyc Kolonii z gminy Sarnaki. Drugie miejsce komisja konkursowa przyznała paniom z KGW w Olszance. Trzecią nagrodę otrzymał Klub Seniora w Olszance.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony