Aktualności - rolnictwo

Gala orkiestr dętych

Marszałek Adam Struzik i dyrektor Jan Rzeszotarski wręczają dyplom uznania orkiestrze dętej Autor: fot. Dariusz Krześniak

W sierpeckim skansenie można było wysłuchać koncertu orkiestr dętych, które zagrały z okazji 25-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Dziewięć wspaniałych orkiestr dętych – zwycięzców Konkursu na najlepszą orkiestrę dętą Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich z lat 2013–2022 – przyjechało do sierpeckiego amfiteatru, by wspólnie świętować jubileusz samorządu województwa i dekadę organizacji konkursu.

Cztery orkiestry – Gmina Orkiestra Dęta Stara Biała, Kozienicka Młodzieżowa Orkiestra Dęta Furioso, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Kaski oraz Miejska Orkiestra Dęta Moderato Warka uhonorowano Medalem „Pro Masovia”, przyznawanym za całokształt działalności i realizację działań, które przyczyniły się do naukowego, kulturalnego, społecznego lub gospodarczego rozwoju Mazowsza.

– To był niezwykły niedzielny poranek na gali orkiestr dętych z Mazowsza. Zaprezentowały się najlepsze zespoły z całego regionu. Talent, pasja, muzyka oraz cudowna sceneria naszego sierpeckiego skansenu – to wszystko sprawiło, że koncert na długo zapadnie w pamięć, jako wydarzenie, do którego chętnie się wraca we wspomnieniach – powiedział marszałek Adam Struzik.

Oprócz czterech wymienionych orkiestr galę zaszczyciły swoją obecnością Orkiestra Dęta OSP Nadarzyn, Orkiestra Dęta OSP Pilawa, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Tłuszcza oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Gozdowo. Były i brawurowe partie solowe i występy grup mażoretkowych czy bębniarskich, były też standardy muzyki rozrywkowej i klasycznej oraz wspaniałe utwory wokalne Agaty Lusawy, Agnieszki Wasążnik, Kingi Rutkowskiej, Marleny Bujniak czy Kamila Śledziewskiego. Nie zabrakło też bisów, tańców czy wspólnego śpiewania. Wszystkie występy potwierdziły, że zgromadzone w Sierpcu orkiestry to crème de la crème muzycznego świata województwa mazowieckiego.

Gali towarzyszyło miasteczko wystawiennicze wyrobów tradycyjnych i regionalnych oraz namiot kampanii „KSOW aktywizuje Mieszkańców Mazowsza” w którym muzyczno-kulinarne show dało Koło Gospodyń Wiejskich „Po sąsiedzku” w Białyszewie.

Pokazy w zagrodach wiejskich

Na terenie skansenowskiej wsi zobaczyliśmy wystawę „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych”, która prezentowana była w zagrodach chłopskich. Dużą popularnością cieszyły się także wystawy stałe, które można zwiedzać m.in. w galerii rzeźby i powozowni. O wyznaczonych godzinach zaprezentowano pracę zabytkowego wiatraka, który skupił na sobie uwagę wielu odwiedzających.

Podwórka wiejskich chat tętniły życiem. Nie tylko z powodu dużej liczby odwiedzających, ale także dzięki pokazom rzemiosła i rękodzieła. Mogliśmy z bliska zobaczyć, jak wygląda sztuka papieroplastyki, kowalstwa, szydełkowania, rzeźby ludowej, plecionkarstwa czy szewstwa. Dawne gry i zabawy wiejskie skupiły na sobie uwagę zarówno młodszych, jak i starszych. Każdy mógł spróbować swoich sił np. w toczeniu obręczy i chodzeniu na szczudłach.

Już niedługo miodobranie...

Warto zarezerwować sobie niedzielę 2 lipca na miodobranie w skansenie.

Poznamy pracę pszczelarza i niezastąpioną rolę pszczół, które gorliwie pracują, by plastry w ulu wypełniły się złotym, słodkim płynem. Z pewnością nie zabraknie ciekawych pokazów o powstawaniu miodu, jak również dawnych zwyczajach pszczelarzy.

 

 

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony