Aktualności - rolnictwo

Mazowieckie Święto Plonów

Marszałek dzieli się chlebem z uczestnikami Autor: arch. UMWM

– Dzieląc się z dożynkowym chlebem składam na Państwa ręce serdeczne życzenia wytrwałości i energii na kolejne miesiące. To dzięki Państwa pracy i poświęceniu na naszych stołach pojawia się chleb i wiele cennych darów natury – dziękował marszałek Adam Struzik.

W Bieżuniu odbyły się Dożynki Województwa Mazowieckiego i Diecezji Płockiej. To jedna z najważniejszych imprez na Mazowszu. Jest doskonałą okazją do wspólnego podziękowania za plony, kultywowania regionalnych tradycji i wspólnej radości z owoców pracy rolników oraz przedsiębiorców z naszego regionu. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowali m.in.: marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz radni województwa.

– W pierwszej kolejności dziękujemy Bogu za jego opiekę. Jesteśmy wdzięczni i dziękujemy rolnikom, sadownikom oraz wszystkim ludziom mazowieckiej ziemi za ich trud i pracę! Dziękuję Państwu za obecność, za piękne, kolorowe korowody i wspaniałe wieńce dożynkowe. A dzieląc się z Państwem dożynkowym chlebem składam na Państwa ręce serdeczne życzenia wytrwałości i energii na kolejne miesiące. To dzięki Państwa pracy i poświęceniu na naszych stołach pojawia się chleb i wiele innych cennych skarbów natury – dziękował marszałek Adam Struzik. 

Dożynki są jednym z najpiękniejszych staropolskich obrzędów rolniczych, od wieków zakorzeniony w naszej kulturze. Obchodzone każdego roku są cennym przejawem kultywowania wyjątkowej tradycji święcenia darów ziemi, dzielenia się chlebem oraz wspólnego celebrowania.

Wspólne świętowanie

Zgodnie z tradycją wspólne świętowanie rozpoczął barwny korowód z wieńcami dożynkowymi, który dotarł do bieżuńskiego kościoła, gdzie odprawiona została msza święta w intencji rolników. Kolejnym obowiązkowym elementem był obrzęd dzielenia się dożynkowym chlebem, upieczonym z tegorocznych plonów. 

Dla odwiedzających przygotowano wystawy płodów rolnych i kiermasze sztuki ludowej.

Poznaliśmy także laureatów konkursów, którym na scenie dożynkowej wręczono nagrody. Rozstrzygnięto m.in. konkurs na najaktywniejsze sołectwa. 

Na zakończenie wydarzenia na scenie wystąpili m.in. Trubadurzy, Milano i Blue Cafe.

Rolniczy trud

Praca na roli jest wymagająca i ciężka. Wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Trzeba mieść do niej zamiłowanie, ale i być odpowiednio przygotowanym. O tym, jak wygląda typowy dzień rolnika dowiemy się z reportażu Moniki Gontarczyk „Czy rolnicy mają wakacje?” („Mazowsze serce Polski” nr 7-8). 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony