Aktualności - rolnictwo

Święto plonów na Mazowszu

Na scenie stoi Janina Ewa Orzełowska oraz sześciu przedstawicieli miasta Mokobody. Pozują do zdjęcia, stojąc obok siebie. Za nimi jest baner Dożynki gminne mokobody Autor: fot. Arkadiusz Kalinowski

Koniec sierpnia to tradycyjny czas dożynek i dziękczynienia za zebrane plony. Świętowano m.in. w Mokobodach (pow. siedlecki) i Jakubowie (pow. miński), które odwiedziła z tej okazji członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska.

Obie imprezy były współfinansowane z środków pochodzących z budżetu województwa.

– Fantastyczna frekwencja na obu wydarzeniach udowadnia, że łączenie tradycji z nowoczesnością to doskonały pomysł na udaną imprezę. Dożynki to święto plonów, które jest obchodzone od pokoleń. Ci, którzy zdecydowali się w nim uczestniczyć w Mokobodach i Wiśniewie, znaleźli wiele atrakcji, m.in. zabawy taneczne, konkursy i rozrywki dla najmłodszych, a także mogli posmakować lokalnych przysmaków. Cieszę się, że gminy dbają o tradycję, nie zapominając o potrzebach mieszkańców. Integracja i dobra zabawa wzmacnia poczucie lokalnej tożsamości. Jako samorząd Mazowsza chętnie wspieramy organizację tego typu imprez, aby nasz region mógł w pełni rozwijać swoje dziedzictwo – podkreślała członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.

Dożynki w Mokobodach

Uroczystości zainaugurowała msza św. w kościele parafialnym w Mokobodach. Następnie tradycyjny korowód dożynkowy udał się na przykościelny plac, na którym na gości czekała masa atrakcji, w tym konkursy i animacje dla dzieci, lokalne przysmaki, konkursy dla dorosłych, czy potańcówka i zabawa w rytm muzyki ludowej i tanecznej. Wydarzeniu towarzyszyła akcja rejestracyjna „I Ty możesz uratować komuś życie – zostań dawcą szpiku”, zorganizowana przez Fundację DKMS.

Święto plonów w gminie Jakubów

Dożynki obchodzono w weekend także w gminie Jakubów (pow. miński). Miejscem spotkania mieszkańców był Wiśniew. Uroczystości zorganizowano na terenie przy Kościele pw. Trójcy Świętej. Tu również nie zabrakło tradycyjnego korowodu dożynkowego i zabawy tanecznej. Imprezie towarzyszyły atrakcje dla najmłodszych, stoiska z rękodziełami, czy lokalnymi przysmakami. Jednostka OSP Wiśniew prowadziła stoisko gastronomiczne. Dochód w całości zostanie przeznaczony na zakup samochodu gaśniczego.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony