Aktualności - rozwój regionalny

Mazovia.pl perłą samorządu

Laureaci pereł samorządu Autor: arch. organizatora

Strona internetowa Samorządu Województwa Mazowieckiego www.mazovia.pl została wyróżniona w konkursie Samorządowy lider komunikacji i promocji 2022.

Trzecia edycja konkursu „Samorządowy lider komunikacji i promocji” była poświęcona działaniom, za pomocą których władze lokalne starały się dotrzeć czy to do mieszkańców, przedsiębiorców czy innych grup. W obszarze komunikacji społecznej – w gronie laureatów znalazł się Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, zdobywając wyróżnienie za nową odsłonę strony internetowej Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Wyróżnienie

Co zdecydowało o przyznaniu wyróżnienia? W uzasadnieniu czytamy: „dostępność i skuteczność treści, nowoczesność prezentacji, intuicyjna nawigacja, zaciekawienie odbiorcy, utrzymanie uwagi, a w efekcie zaangażowanie go w życie regionu. Ale przede wszystkim za dostrzeżenie, że dostępność cyfrowa treści to dla urzędu nie tylko obowiązek, ale również przejaw szacunku wobec odbiorców, oraz poszerzanie kręgu czytelników o osoby do tej pory z różnych względów wykluczone”.

– Pracując nad nową odsłoną www, postawiliśmy na całkowicie nowy system zamieszczania i prezentowania treści. Sprawił on, że strona internetowa samorządu przybiera teraz bardziej formę portalu niż witryny czysto informacyjnej. Położyliśmy mocny nacisk na stronę wizualną, dowartościowanie roli obrazu w komunikacji oraz zintegrowanie elementów multimedialnych. Skupiamy się nie tylko na tym, co przekazać, ale – co równie ważne – na tym, w jaki sposób atrakcyjnie przedstawić informację i sprawić, aby odbiorcy szerzej korzystali z treści, pozostawali na stronie dłużej i chętniej do niej wracali – mówi Marta Milewska, zastępca dyrektora Kancelarii Marszałka ds. komunikacji zewnętrznej w urzędzie marszałkowskim.

Nowa odsłona strony

Nowa www.mazovia.pl powstała zgodnie z wytycznymi, które stawia ustawa o dostępności cyfrowej. Kontrast, kolorystyka, wielkość elementów graficznych, a niekiedy także ich układ podyktowany jest obowiązującymi normami dostępności cyfrowej. Rozbudowana wyszukiwarka wyposażona w szereg filtrów pozwala precyzyjnie określić obszar wyszukiwania, np. według słowa kluczowego, frazy, autora, kategorii tematycznej czy daty (publikacji, wydarzenia, modyfikacji). Wszystkie te elementy pozwalają osobom ze szczególnymi potrzebami sprawnie poruszać się po stronie, gdy szukają niezbędnych informacji lub próbują załatwić sprawę urzędową.

Nowa szata graficzna to również zoptymalizowana nawigacja, rozmieszenie i akcentowanie istotnych informacji, Struktura podziału treści witryny – zweryfikowana poprzez audyty UX i WCAG – zapewnia użytkownikom lepsze doświadczenia z korzystania z portalu.

Aby zapewnić internautom łatwy dostęp do bieżących treści wszystkie informacje opublikowane w pierwszym półroczu 2021 r. na poprzedniej stronie zostały zmigrowane. Przeniesione zostały także najważniejsze akty prawne, czyli wszystkie uchwały sejmiku i zarządu. Pozostałe treści opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. wciąż są dostępne na archiwalnej wersji strony, czyli www.archiwum.mazovia.pl.

Kampania przynosi mierzalne efekty. Z badania przeprowadzonego za pomocą Google Analytics wynika, że zainteresowanie serwisem Samorządu Województwa Mazowieckiego w II półroczu 2021 r. (mazovia w nowej odsłonie) wzrosło o ponad 2,8 mln odsłon w stosunku do I połowy roku.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony