Aktualności - rozwój regionalny

Trzy nowe miasta na Mazowszu

Cegłów - widok z góry na Gminną Bibliotekę Publiczną Autor: UG Cegłów

Jak to możliwe, że Nowe Miasto nie było miastem? Od 1 stycznia 2022 r. to pytanie straci rację bytu: wraz z dwiema innymi miejscowościami z Mazowsza odzyskuje bowiem prawa miejskie.

W czwartek, 30 grudnia 2021 r. uroczyście nadano prawa miejskie 10 nowym miastom. W województwie mazowieckim prawa miejskie od nowego roku odzyskują 3 miejscowości: Nowe Miasto, Cegłów i Jedlnia-Letnisko.

Znowu miasto

Nowe Miasto – w gminie Nowe Miasto (powiat płoński) posiadało prawa miejskie od 1420 r., a straciło je ponad 150 lat temu, po powstaniu styczniowym. W miejscowości organizowany jest cyklicznie „Jarmark Nowomiejski – od przeszłości do teraźniejszości”, który nawiązuje tematyką do różnych epok historycznych.

Zgodnie z zapowiedzią wójta/burmistrza rozpoczynająca się o 22.00 nad Zalewem Nowomiejskim gminna/miejska zabawa sylwestrowa, choć podlegająca rygorom sanitarnym, będzie miała charakter świętowania odzyskania praw miejskich.

Impreza kończy się o godzinie pierwszej już w nowym mieście Nowe Miasto – mówi wójt gminy Sławomir Zalewski. – Zmiana wiąże się z wieloma korzyściami dla mieszkańców. Przede wszystkim mogą liczyć na jeszcze szybszy rozwój naszej miejscowości, który już od wielu lat jest bardzo zauważalny. Myślę też, że status miasta pomoże nam w pozyskiwaniu nowych środków – dodaje.

Powrót po 400 latach

Cegłów – w gminie Cegłów (powiat miński) również odzyskuje od 1 stycznia prawa miejskie. Co ciekawe, w ramach uroczystości organizowanych wraz Powiatem Mińskim z okazji mianowania powiatu Stolicą Kultury Mazowsza w 2021 r. Cegłów właśnie obchodził już… 400-lecie nadania praw miejskich. Przywilej ten nadał mu Zygmunt III Waza w 1621 r. Miasto cieszyło się nimi do 1869 r. Od 2022 r. prawa te wracają do Cegłowa. W miejscowości zachował się historyczny układ urbanistyczny.

– Jako miasto będziemy mogli aplikować również o środki pochodzące ze źródeł europejskich, które moglibyśmy wykorzystywać na rewitalizację czy na kwestie związane z miejskością, które do tej pory były dla Cegłowa niedostępne – mówi wójt gminy Marcin Uchman.

Od letniska do miasta

Jedlnia-Letnisko – w gminie Jedlnia-Letnisko (powiat radomski) do 1917 r. funkcjonowała pod nazwą Mokrzec Swoboda. W okresie międzywojennym w Jedlni-Letnisku zaczęły powstawać pierwsze domy letniskowe, stawiane na wzór podwarszawskich willi w stylu świdermajer. Dziś jest to miejscowość turystyczna, która przyciąga ciekawą historią, zabytkową architekturą drewnianą oraz wyjątkowym klimatem.

– Cztery tysiące mieszkańców, 110 ulic, pełna infrastruktura, ponad 97 proc. mieszkańców utrzymuje się z działalności pozarolniczej, więc jaką my jesteśmy wsią? – pyta retorycznie wójt, a od nowego roku już burmistrz Piotr Leśnowolski. – Niewątpliwie zyskujemy prestiż, ale też możliwości rozwoju naszej pięknej miejscowości – dodaje.

Od 1 stycznia 2022 r. w województwie mazowieckim będziemy mieli już 95 miast, w tym 5 na prawach powiatu: Ostrołęka, Płock, Radom, Siedlce i Warszawa.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony