Aktualności - rozwój regionalny

Mazowsze regionem przyszłości

Warszawa nocą - widok z góry Autor: Miron Bogacki

W tegorocznym rankingu „European Cities and Regions of the Future” doceniono potencjał gospodarczy województwa mazowieckiego.

W zestawieniu „European Cities and Regions of the Future”, na 8 miejscu wśród 10 największych europejskich regionów przyszłości pod względem potencjału gospodarczego znalazło się – jako jedyne z Polski – województwo mazowieckie (wyprzedzając choćby region madrycki w Hiszpanii czy belgijską Flandrię). Podobnie zostało sklasyfikowane Mazowsze pod względem kapitału ludzkiego i stylu życia (tu wyprzedziliśmy francuski region Auvergne-Rhône-Alpes i hiszpańską Katalonię).

Województwo mazowieckie znalazło się również w pierwszej dziesiątce europejskich regionów pod względem efektywności kosztowej i to na wysokiej, czwartej pozycji, pozostawiając za sobą np. hiszpańską Andaluzję i region Walencji czy francuski Hauts-de-France.

– Bardzo dobre wiadomości dla Mazowsza: w tegorocznym rankingu „European Cities and Regions of the Future” przygotowanym przez magazyn Financial Times nasz region znalazł się bardzo wysoko – w pierwszej dziesiątce na ósmej pozycji. Jeżeli połączymy tę pozycję w rankingu z informacjami o naszym produkcie krajowym brutto, który w tej chwili według ostatnich danych wynosi już 163 miliardy euro – to jest to autentyczny sukces, jeśli chodzi o nasz potencjał ekonomiczny – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Regionalna stolica biznesu

Warszawa zajęła w ogólnym rankingu europejskich miast przyszłości 4. miejsce. Przed nią był Londyn, Amsterdam i Dublin. Za nią uplasowały się takie metropolie, jak Paryż, Berlin czy Madryt. Co ciekawe, Warszawa jest jedynym miastem z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, które znalazło się w pierwszej dziesiątce głównego zestawienia. W sumie stolica Mazowsza znalazła się w pierwszej dziesiątce w pięciu kategoriach. Pod względem przyjazności dla biznesu Warszawa – podobnie jak w roku ubiegłym – została sklasyfikowana najwyżej, bo na drugiej pozycji. W kategoriach „potencjał ekonomiczny” i „efektywność kosztowa” nasza stolica awansowała w stosunku do raportu z 2023 r. o dwa miejsca, zajmując odpowiednio 6 i 7 miejsce. Ponadto w tym roku Warszawa pojawiła się w pierwszej dziesiątce zestawienia w dwóch nowych kategoriach: kapitał ludzki i styl życia (5 miejsce) oraz „strategia BIZ” (miejsce 8).

Prestiżowe zestawienie

Ranking – przygotowany przez magazyn fDi Intelligence (część grupy The Financial Times) – uznawany jest za jedno z najważniejszych zestawień, dotyczących potencjału ekonomicznego, finansowego i biznesowego europejskich miast i regionów. Jego autorzy, klasyfikując badane miasta, dzielą je według wielkości populacji na pięć grup: miasta główne, duże, średnie, małe i mikro, a regiony na 3 grupy: duże, średnie oraz małe. Badanie objęło łącznie 330 miast europejskich, pogrupowanych według wielkości populacji, oraz 141 regionów – podzielonych na kategorie w zależności od wielkości. Czujne oko analityków brało tez pod uwagę klimat i strategie biznesowe prowadzone przez miasta i regiony. Badano potencjał gospodarczy, przyjazność miejsca dla biznesu, komunikację, kapitał ludzki i styl życia, a także efektywność kosztową.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony