Aktualności - rozwój regionalny

Wsparcie samorządu Mazowsza dla podregionu ostrołęckiego

Elżbieta Lanc i Orzełowska siedzą przy stole konferencyjnym i udzielają wywiadu Autor: fot. arch. UMWM

Najwięcej pieniędzy sejmik przeznaczył na projekty ważne dla równomiernego rozwoju całego województwa. – Jak widać, samorządowcy z regionu bardzo aktywnie i skutecznie starali się o wsparcie z budżetu województwa – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Samorząd Województwa Mazowieckiego od lat wspiera gminy i powiaty w realizacji projektów ważnych dla rozwoju lokalnych społeczności. Zdaniem Elżbiety Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego ta pomoc, zwłaszcza teraz w dobie rosnących cen i galopującej inflacji, jest samorządom lokalnym szczególnie potrzebna.

– Kierujemy się zasadą, że to lokalne społeczności najlepiej wiedzą, jakie projekty powinny być na ich terenie realizowane. Ogłaszamy konkursy w ramach poszczególnych programów, analizujemy wnioski i dofinansowujemy je. Często zdarza się, że musimy zwiększyć kwotę jaką początkowo planowaliśmy przeznaczyć na dany program, ponieważ zapotrzebowanie okazuje się znacznie wyższe. Chcemy jednak, aby jak najwięcej projektów otrzymało dofinansowanie, a cały region równomiernie się rozwijał.

Dla zrównoważonego rozwoju

Na pomoc finansową Samorządu Województwa Mazowieckiego mogą liczyć gminy i powiaty z terenu całego Mazowsza. Jak podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego autorskie programy wsparcia prowadzone od lat przez samorząd Mazowsza to duża pomoc w realizacji ważnych dla mieszkańców projektów.

– Gminy i powiaty z całego Mazowsza mogły ubiegać się o dofinansowanie w ramach czternastu takich programów. Mogę już jednak powiedzieć, że będzie ich więcej i w kolejnych latach uruchomione zostaną następne formy pomocy. Głównym założeniem naszych programów jest dofinansowanie ważnych dla lokalnych społeczności inwestycji, takich jak budowa obiektów sportowych, dróg gminnych i powiatowych, termomodernizacje obiektów użyteczności publicznej, ale też wsparcie projektów proekologicznych, realizowanych w trosce o środowisko naturalne.

W ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju” samorządy lokalne z subregionu ostrołęckiego otrzymały dofinansowanie m.in. na takie projekty jak: budowa Regionalnego Parku Wodnego – Kurpiowskiego Centrum Rekreacyjnego w gminie Kadzidło, I etap budowy Centrum Usług Medycznych w gminie Myszyniec, zakup oraz montaż wieloosobowej komory hiperbarycznej w SPZOZ w Makowie Mazowieckim czy budowa gminnej sieci wodociągowej w miejscowości Kurpiewskie w gminie Lelis.

Sołectwa z dofinansowaniem

W subregionie ostrołęckim duża liczba projektów została dofinansowana w ramach programu „Mazowsze dla sołectw”. Dotyczyły one m.in.: budowy placów zabaw w Ojcowiźnie, Niemirach czy sołectwie Rzodkiewnica, wiat rekreacyjnych w Górach, Ludwinowie, Kuczyńskich, boiska do gry w piłkę nożną przy Szkole Podstawowej w Chudku, altany w miejscowości Świerże Zielone, a także wymiany pokrycia dachowego na budynku strażnicy OSP Treblinka.

Gospodynie wiejskie też potrafią

Koła gospodyń wiejskich dzięki wsparciu samorządu Mazowsza mogły m.in. zakupić stroje ludowe, wyposażenie kuchni czy namioty imprezowe. Pozyskane fundusze wykorzystano też na organizację imprez służących integracji i rozwojowi społeczności lokalnych, np. festynów lub warsztatów. W regionie ostrołęckim dofinansowanie otrzymały, m.in.: KGW w Dąbrówce, KGW „Chojniczanki” w Chojnikach, KGW w Nowych Wypychach, Zespół Śpiewaczy Nadbużanie, a także Uczniowski Klub Sportowy „Czerwonka” w Czerwonce.

Strażacy z wozami i sprzętem

Fundusze druhowie pozyskiwali w ramach programu „Mazowsze dla straży pożarnych”. Przeznaczono je m.in. na remonty i modernizacje strażnic, zakup wozów bojowych dla OSP Suchcice, OSP Jednorożec, OSP Krasne, OSP Ostrołęka, OSP Komorowo oraz OSP Stary Szelków, a także specjalistycznego sprzętu i ubrań ochronnych dla jednostek ochotniczych straży pożarnych.

W trosce o klimat i czyste powietrze

Samorząd Mazowsza dofinansowuje również proekologiczne projekty. W ramach dwóch programów „Mazowsze dla klimatu” i „Mazowsze dla czystego powietrza” na terenie subregionu ostrołęckiego dofinansowano projekty takie jak m.in. tworzenie terenów zieleni w gminie Kadzidło, budowa ścieżki edukacyjno-przyrodniczej w Czernicach Borowych, modernizacja i wzbogacenie w zieleń rynku w Przasnyszu, przebudowa stawu retencyjnego w Długosiodle czy też akcje edukacyjno-informacyjne w gminach: Rząśnik, Małkinia Górna, Młynarze, Brok i Przasnysz.

Obiekty sportowe i zabytki dofinansowane

Na wsparcie samorządu województwa mogą liczyć również właściciele obiektów zabytkowych. Umożliwia to program „Mazowsze dla zabytków”. Wśród dofinansowanych projektów znalazły się m.in.: podbicie fundamentów zabytkowego dworu w Susku Starym, wymiana posadzek kościoła parafialnego pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Lipnikach, prace remontowo-konserwatorskie zabytkowego drewnianego Kościoła pw. Św. Anny w Dąbrówce, prace remontowo-konserwatorskie Kaplicy cmentarnej – Mauzoleum ks. Mieszki na cmentarzu parafialnym w Kadzidle czy też prace remontowe przy elewacji i instalacjach w kościele pw. św. Anny w Łysych.

Samorząd Mazowsza przekazał również wsparcie na budowę i remonty obiektów sportowych na terenie subregionu. Dofinansowane projekty to m.in. budowa: boiska sportowego przy ul. Ppłk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa” w Ostrołęce, boiska wielofunkcyjnego w Długosiodle, placów sportowo-rekreacyjnych w Andrzejewie i Łęgu Przedmiejskim, a także modernizacja ogólnodostępne sali sportowej w Zabrodziu oraz budowa siłowni plenerowej wraz ze skocznią do skoku w dal na terenie Zespołu Szkół w Krasnosielcu i Zespołu Szkół w Różanie.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony