Aktualności - transport i drogi

Rusza rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 721

Przewodniczący sejmiku Ludwik Rakowski przemawia przy mikrofonie Autor: fot. arch. MZDW

Dobra wiadomość dla mieszkańców powiatu piaseczyńskiego i kierowców podróżujących na trasie Piaseczno – Konstancin-Jeziorna.

Wkrótce rozpocznie się przebudowa prawie pięciokilometrowego fragmentu drogi wojewódzkiej nr 721 na odcinku od Piaseczna do Konstancina-Jeziorny. Koszt realizacji inwestycji to ponad 84 mln zł. Środki pochodzą z budżetu województwa mazowieckiego.

Umowę z wykonawcą prac podpisał Grzegorz Obłękowski, dyrektor Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. W wydarzeniu wzięli udział także przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski, wiceprzewodniczący sejmiku Marcin Podsędek, przewodnicząca sejmikowej Komisji Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu Anna Brzezińska oraz radna województwa Aleksandra Śmietanka.

–  Jestem przekonany, że kompleksowa przebudowa drogi 721 na odcinku prawie 5 km od Piaseczna do Konstancina-Jeziorny bardzo ucieszy użytkowników tej drogi – stwierdził przewodniczący sejmiku Ludwik Rakowski. – Za ponad 84 mln zł wykonana będzie nowa konstrukcja nawierzchni, sygnalizacja świetlna i dwa nowe ronda. W znaczący sposób zwiększy się  bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, gdyż po obu stronach drogi powstaną chodniki oraz ścieżki rowerowe, nowe przejścia dla pieszych i nowe oświetlenie – podkreślił przewodniczący.

Szeroki zakres prac

Prace obejmą odcinek drogi wojewódzkiej nr 721 o długości 4,8 km od skrzyżowania z ul. Julianowską w Piasecznie do ul. Skolimowskiej w Konstancinie-Jeziornie.

Projekt rozbudowy drogi zakłada wykonanie nowej konstrukcji nawierzchni, budowę chodnika, ścieżki rowerowej i przebudowę skrzyżowań. Na skrzyżowaniu z ul. Przesmyckiego powstanie rondo turbinowe, dla pojazdów skręcających w ul. Dworską zaprojektowano dodatkowy pas ruchu i sygnalizację świetlną. Sygnalizacja świetlna i dodatkowe pasy do lewoskrętów powstaną również na skrzyżowaniu z ul. Śniadeckich. Skrzyżowanie z ul. Kołobrzeską zostanie przebudowane na rondo, a na skrzyżowaniu z ul. Chylicką będzie wybudowana sygnalizacja świetlna i lewoskręt. Na wlocie w ul. Chylicką mają być dwa pasy – jeden do skrętu w prawo, drugi – w lewo.

– Kompleksowa przebudowa tej drogi wpłynie na bezpieczeństwo zarówno w ruchu pieszym, jak i samochodowym. Po zakończeniu tej inwestycji kierowcy, piesi i rowerzyści będą mogli cieszyć się z wielu udogodnień, powstaną nowe chodniki, ścieżki rowerowe, a także nowa sygnalizacja świetlna – podkreślił wiceprzewodniczący sejmiku Marcin Podsędek.

Udana współpraca samorządów

Realizacja inwestycji jest możliwa dzięki współpracy Samorządu Województwa Mazowieckiego z gminami Piaseczno i Konstancin-Jeziorna, które pokryły 50 proc. kosztów wykonania dokumentacji projektowej (ponad 500 tys. zł). Wartość całej inwestycji to ponad 84 mln zł. Środki na jej realizację pochodzą z budżetu województwa mazowieckiego. Planowane prace potrwają 3 lata i wykona je firma SKANSKA SA.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony