Aktualności - zdrowie i polityka społeczna

Profilaktyka uzależnień dzieci i młodzieży w innowacyjnej formule

Pan Niezwykly plakat 50x70,7 ok.jpg

Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego oraz Musicalową Akademią Talentów MAT stworzyło przedsięwzięcie edukacyjno-kulturalne w zakresie profilaktyki uzależnień dzieci i młodzieży – niecodzienną formę terapii jaką jest musical „Pan Niezwykły”.

O zaburzeniach zachowania, zwanych potocznie uzależnieniami behawioralnymi, mówi się w Polsce od niedawna. Obecnie, z racji rozwoju technologii, znacznie zwiększyła się liczba osób dotkniętych tym problemem.

Ludzie uzależniają się od zachowań, gdyż szukają w nich ekscytacji i przyjemności, ukojenia swoich emocji, oraz sposobu na radzenie sobie z wyzwaniami życiowymi, które bez tego wydawałyby się zbyt trudne do udźwignięcia. Pandemia COVID-19 sprzyjała rozwinięciu się tego rodzaju zaburzeń u młodych osób.

Teatr lekarstwem na uzależnienie

„Pan Niezwykły” to barwny, widowiskowy musical, z mądrym przekazem, grany przez młodych dla młodych. Musical w niebanalny sposób będzie mówił o tym, w jaki sposób można radzić sobie z wyzwaniami, takimi jak uzależnienia, poczucie osamotnienia czy depresja, przed którymi stają dzieci i młodzież.

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, należy pokazać młodym osobom, że taki problem może dotknąć także ich.

– Możliwość rozwoju uzależnień u dzieci i nastolatków związana jest z procesami dojrzewania, potrzebą zaznaczania swojej odrębności czy eksperymentowania z nowymi zachowaniami. Duże znaczenie ma tu wpływ mediów kształtujących trendy mody młodzieżowej na nabywanie różnych dóbr. Sposób spędzania wolnego czasu – surfowanie w sieci, gra na komputerze czy nadmierne korzystanie z portali społecznościowych, może być potencjalnym zagrożeniem, które pojawia się u dzieci i młodzieży z predyspozycjami i cechami, które powodują, że są one bardziej narażone na pojawienie się uzależnienia.

Członek zarządu województwa Elżbieta Lanc dodaje:

– Mam nadzieję, że musicalowa forma przekazu tak istotnego w dzisiejszych czasach problemu, angażująca młodzież, spotka się z dużym zainteresowaniem z ich strony. Dzięki wykorzystaniu wielu form artystycznego wyrazu, myślę że z łatwością będzie trafiał do widzów, poruszał ich emocje oraz skłaniał do refleksji. Edukacja zdrowotna jest dla nas bardzo ważnym elementem w profilaktyce.

Prezes Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii Michał Stelmański zauważa:

– W ramach naszego projektu przeprowadzimy specjalne spotkania z psychologiem dla dzieci-aktorów. Psycholog też po każdym ze spektakli podsumuje poruszane treści. Dodatkowo, rodzice oraz dzieci i młodzieży, które obejrzą spektakl wezmą udział w spotkaniach warsztatowych, które również dotyczą profilaktyki uzależnień.

Spektakle odbędą się pilotażowo w dwóch miastach w listopadzie br. w Warszawie oraz marcu 2023 r. w Płocku. Więcej szczegółów na temat tego wydarzenia

Samorząd Województwa Mazowieckiego podejmuje także inne działania w zakresie uzależnień behawioralnych dzieci i młodzieży. Od września br. trwa realizacja zadań publicznych z zakresu edukacji zdrowotnej dotyczącej przeciwdziałania i wczesnego rozpoznawania uzależnień od substancji psychoaktywnych oraz behawioralnych wśród dzieci i młodzieży na lata 2022–2023.

Realizację powyższego zadania powierzono 9 podmiotom. Dodatkowo 6 października 2022 r. odbyła się konferencja dotycząca profilaktyki i wczesnego rozpoznawania uzależnień behawioralnych wśród dzieci i młodzieży. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach corocznego Mazowieckiego Przeglądu Zdrowia Publicznego.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony