Aktualności - bezpieczeństwo

Bohaterska postawa strażaków nagrodzona

Marszałek Adam Struzik i jeden z nagrodzonych strażaków wraz z komendantem Autor: fot. Michał Słaby

Tytuły „Strażaków miesiąca” zdobyli Maciej Smolak z OSP Otwock-Wólka Mlądzka oraz Arkadiusz Grotek z OSP Kostrzyń w gminie Wyśmierzyce z powiatu białobrzeskiego.

Maciej Smolak z OSP Otwock-Wólka Mlądzka to druh wyróżniony tytułem „Strażak miesiąca” w styczniu, natomiast Arkadiusz Grotek z OSP Kostrzyń w gminie Wyśmierzyce z powiatu białobrzeskiego to druh, który zdobył ten tytuł w lutym. Wykazali się zaangażowaniem, profesjonalizmem i bohaterską postawą. Nagrody wręczył im marszałek Adam Struzik.

 – Wszyscy wiemy, jak ważna jest działalność jednostek OSP w środowiskach lokalnych. Widoczne jest to szczególnie w mniejszych, oddalonych od wielkich miast społecznościach – mówił marszałek Adam Struzik. – W sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia czy życia mieszkańcy wsi nie zawsze mogą w szybki sposób skorzystać ze specjalistycznej pomocy medycznej. Nieoceniona okazuje się wtedy pomoc przeszkolonych w ratownictwie druhów. To oni są pierwsi przy pożarach czy też na miejscu wypadku i jako pierwsi udzielają pomocy poszkodowanym oraz zabezpieczają miejsce zdarzenia. Narażają zdrowie i życie w imię ratowania innych. Wasze dzielne zachowanie i sprawność w działaniu zasługują na słowa najwyższego uznania i pochwały – gratulował marszałek.

Determinacja i zdecydowanie

Druh Arkadiusz Grotek został wezwany do zdarzenia, w którym u jednej z mieszkanek Kostrzynia doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Druh Grotek na widok nieprzytomnej kobiety natychmiast ułożył ją w pozycji bezpiecznej. Przeprowadził wywiad z mężem kobiety, dokonując jednocześnie szybkiej oceny funkcji życiowych. Wobec braku kontaktu, a także braku oddechu i tętna, natychmiast rozpoczął resuscytację krążeniowo-oddechową. Po kilku minutach intensywnej reanimacji i sztucznego oddychania, kobieta odzyskała przytomność. Dalszą opieką zajęła się już zaalarmowana także karetka Zespołu Ratownictwa Medycznego, która zabrała ją do szpitala. Szybka ocena sytuacji i natychmiast udzielona fachowa pomoc poszkodowanej kobiecie w jednoznacznej opinii ratowników Pogotowia Ratunkowego uratowały jej życie – każda zwłoka w stanie zagrożenia życia kobiety mogła się skończyć tragicznie.

Biorąc pod uwagę zdecydowanie i wielką determinację druha Arkadiusza Grotka, kapituła zgodnie uznała o jego wyróżnieniu tytułem honorowym „Strażak Miesiąca Lutego 2024 Roku Województwa Mazowieckiego”.

Odważny jak strażak

Druh Maciej Smolak, podróżując trasą S17 w kierunku Otwocka, napotkał na środkowym pasie przewrócony bus, obok którego leżał mężczyzna. Druh Smolak zatrzymał się, zabezpieczył miejsce wypadku trójkątem ostrzegawczym i światłami awaryjnymi. Zgłosił też wypadek do Centrum Powiadamiania Ratunkowego i zmobilizował przypadkowych kierowców do pomocy – m.in. w zabezpieczeniu miejsca wypadku, kiedy okazało się, że z rozbitego auta wycieka benzyna i trzeba przygotować gaśnice w razie ewentualnego wybuchu oraz odłączyć akumulator. Do czasu przyjazdu służb ratunkowych pogotowia, straży pożarnej i policji, druh Smolak zapewnił rannemu mężczyźnie wsparcie psychiczne.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony