Aktualności - rozwój regionalny

789 inwestycji w regionie siedleckim ze wsparciem sejmiku Mazowsza!

Autor: fot. arch. UMWM

Ponad 292 mln zł władze regionu przeznaczyły na nowe drogi, boiska, rozbudowę szkół, przedszkoli czy szpitali. Nabory do przyszłorocznych programów już trwają.

Aż 789 różnych inwestycji udało się w tym roku zrealizować na terenie regionu siedleckiego dzięki wsparciu sejmiku województwa. Ponad 292 mln zł władze regionu przeznaczyły na nowe drogi, boiska, rozbudowę szkół, przedszkoli czy szpitali. Nabory do przyszłorocznych programów już trwają. Na realizację 20 programów wsparcia w przyszłym roku sejmik przeznaczył rekordowe 900 mln zł.

Trwają nabory na 2024 rok!

Samorząd Województwa Mazowieckiego od lat wspiera miasta, gminy i powiaty w realizacji projektów ważnych dla rozwoju lokalnych społeczności.

Jak zauważa Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego, pieniądze z budżetu województwa mają ogromny wpływ na rozwój całego regionu. – Od zawsze dążymy do tego, aby całe Mazowsze równomiernie się rozwijało, i temu służą nasze programy wsparcia. Potrzeby lokalnych społeczności najlepiej znają ich przedstawiciele – wójtowie, starostowie czy organizacje pozarządowe – i to przede wszystkim oni mogą składać wnioski w naszych programach. W ubiegłym roku tylko na terenie regionu siedleckiego udało się zrealizować aż 789 różnych projektów, zarówno małych – jak zakup sprzętu dla OSP, jak i dużych jak remonty dróg czy budowy przedszkoli. Już dziś zachęcam do składania wniosków na przyszły rok, w którym do rozdysponowania będzie rekordowa suma 900 mln zł.

Nabory do programów wsparcia na 2024 r. już ruszyły. Szczegółowe informacje dostępne są w zakładce Pieniądze do wzięcia.

Ponad 48 mln zł na inwestycje w szpitalach w Siedlcach i Rudce

Sejmik Mazowsza przekazał w tym roku ponad 48 mln zł na inwestycje w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach oraz jego oddziale w Rudce, Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Garwolinie, a także Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Siedlcach. Dla tej ostatniej, za ponad 721 tys. zł została zakupiona karetka bariatryczna. Blisko 1,2 mln zł zostało przeznaczone na montaż instalacji fotowoltaicznej w szpitalu w Garwolinie. Najwięcej środków pochłonęły inwestycje w szpitalu wojewódzkim w Siedlcach oraz w Rudce.

Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego, zaznacza, że to był bardzo dobry rok dla obydwu szpitali. – Udało się nam zakończyć trwającą blisko 3 lata modernizację ponad 100-letniego zabytkowego budynku głównego szpitala w Rudce. Mieści się tam teraz Ośrodek Kompleksowej Rehabilitacji. W sumie na całą inwestycję przeznaczyliśmy ponad 81 mln zł. Z kolei w szpitalu w Siedlcach największe tegoroczne inwestycje to rozbudowa i nadbudowa budynku D z łącznikiem F i poprawa efektywności energetycznej budynków.

Projekty ważne

Najwięcej pieniędzy sejmik województwa przeznaczył w regionie siedleckim na inwestycje w ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju”.

Dariusz Stopa, dyrektor siedleckiej delegatury urzędu marszałkowskiego, wyjaśnia, że samorząd województwa dzięki instrumentom wsparcia wspomaga finansowo mazowieckie samorządy i organizacje pozarządowe. – Bez tych pieniędzy nie udałoby się zrealizować wielu zadań. Jednocześnie instrumenty wsparcia są bardzo dobrym narzędziem do kreowania polityki, m.in. w zakresie równomiernego rozwoju naszego województwa, ochrony środowiska, bezpieczeństwa publicznego, ochrony dziedzictw kulturowego, ochrony zdrowia, polityki społecznej.

Przeszło 111 mln zł pozwoliło na realizację 62 projektów. To ważne i strategiczne inwestycje, które mają wpływ na rozwój całego regionu. Największe dofinansowanie (po 4 mln zł) otrzymały m.in: budowa publicznego żłobka w Borowiu, rozbudowa i przebudowa Publicznej Szkoły Podstawowej w Gocławiu, przebudowa budynku na potrzeby Samorządowego Centrum Kulturalno-Społecznego w Jabłonnie Lackiej czy budowa nowego budynku przedszkola i żłobka w Kosowie Lackim. Na wsparcie finansowe mogły liczyć także inwestycje drogowe, m.in. budowa i przebudowa dróg gminnych w Węgrowie, przebudowa drogi powiatowej nr 2007W od Serpelic do skrzyżowania w miejscowości Zabuże, asfaltowanie dróg gminnych na terenie gminy Siedlce, budowa i przebudowa drogi nr 2042W w miejscowości Stare Łepki w gminie Olszanka, a także rozbudowa ciągu dróg powiatowych o nr 2001W na terenie gminy Platerów.

W trosce o klimat i czyste powietrze

Sejmik województwa dofinansowuje również proekologiczne projekty. W sumie w ramach programów „Mazowsze dla klimatu” i „Mazowsze dla czystego powietrza” w regionie siedleckim zostały dofinansowane 33 projekty. Wśród nich są m.in. budowa ogólnodostępnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych w gminie Stara Kornica, zagospodarowanie terenów zielonych w miejscowości Miedzna, nasadzenie zieleni przy świetlicy wiejskiej w miejscowości Życzyn oraz tereny zieleni zwiększające bioróżnorodność i poprawiające stan mikroklimatu miejskiego w Węgrowie.

Zabytki

Na wsparcie samorządu województwa mogą liczyć również właściciele obiektów zabytkowych. W ramach programu „Mazowsze dla zabytków” ponad 2 mln zł dofinansowania trafiło na renowację 19 obiektów zabytkowych z regionu siedleckiego. Wśród nich znalazły się m.in. wymiana stolarki okiennej i drzwiowej w zabytkowym budynku przy ul. Szpitalnej 2 w Łosicach, konserwacja obrazu „Sen Świętego Józefa” z kościoła w Skórcu, prace konserwatorskie przy polichromowanych ścianach i suficie kościoła parafii Goźlin Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Mariańskim Porzeczu, odrestaurowanie zabytkowej kapliczki z roku 1631 w miejscowości Międzyleś, prace remontowo-konserwatorskie wnętrza budynku kaplicy św. Krzyża w Siedlcach, a także remont dzwonnicy bramnej przy kościele parafialnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Wierzbnie.

Obiekty sportowe

Samorząd Województwa Mazowieckiego przekazał ponad 7,9 mln zł wsparcia na budowę i remonty 39 obiektów sportowych w regionie siedleckim. Dofinansowane projekty to m.in. budowa pumptracka w Kosowie Lackim, budowa boiska wielofunkcyjnego w Woli Żelechowskiej, przebudowa boiska sportowego przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Garwolinie, modernizacja boiska sportowego w Parysowie, budowa boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej w Borkach-Kosach, budowa placu sportowo-rekreacyjnego na Zalewie nad Liwcem w Węgrowie, a także remont sali gimnastycznej w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Pawła Il w Łaskarzewie.

Pomagamy KGW

Na pomoc finansową samorządu województwa mazowieckiego mogą również liczyć gminy i powiaty z terenu całego Mazowsza. W regionie siedleckim najwięcej projektów zostało dofinansowanych w ramach programu „Mazowsze dla kół gospodyń wiejskich”. Wsparcie otrzymało w sumie aż 214 kół gospodyń wiejskich i organizacji. To środki m.in. na zakup wyposażenia kuchni, dostosowanie świetlicy wiejskiej czy warsztaty. Sejmik przeznaczył na ten cel ponad 1,4 mln zł.

Projekty sołeckie

78 projektów sołeckich z regionu siedleckiego otrzymało środki finansowe w ramach programu „Mazowsze dla sołectw”. To pieniądze m.in. na zakup i montaż lamp solarnych, wykonanie oświetlenia ulicznego, budowę i wyposażenie placów zabaw, siłowni plenerowych, a także modernizacje świetlic wiejskich.

Wsparcie dla OSP

Z kolei w ramach programu „Mazowsze dla straży pożarnych” dofinansowanie otrzymało 159 projektów. Wsparcie z budżetu województwa mazowieckiego to ponad 5,7 mln zł. Te pieniądze zostały przeznaczone m.in. na remonty i modernizację 42 budynków strażnic, zakup 17 samochodów, a także specjalistyczny sprzęt dla ochotniczych straży pożarnych.

Duże wsparcie z nowych programów

W tym roku radni województwa zdecydowali o uruchomieniu kilku nowych programów wsparcia. Należą do nich m.in. „Mazowsze dla zdrowia kobiety”, „Autobusy dla mazowieckich szkół”, „Mazowsze dla lokalnych centrów integracyjnych”, „Mazowsze dla zwierząt” czy „Mazowsze dla miejsc pamięci”. Każdy z programów cieszył się dużym zainteresowaniem. W regionie siedleckim dofinansowanie w wysokości ponad 7,3 mln zł otrzymały 82 projekty. Dzięki środkom z budżetu województwa mazowieckiego zostały zakupione autobusy dowożące dzieci do szkół dla gmin Grębków, Huszlew i Łaskarzew.

27 gmin skorzystało z pomocy finansowej na funkcjonowanie schronisk dla zwierząt w ramach programu „Mazowsze dla zwierząt”, a 42 – ze środków na modernizację czy wyposażenie domów kultury i centrów integracyjnych. Odnowionych zostanie także 8 miejsc pamięci, w tym: Pomnik poświęcony Unitom w Łosicach, pomnik pamięci poległych za Ojczyznę w Wilczogębach w gminie Sadowne, odrestaurowanie krzyża pamiątkowego w miejscowości Korczew, renowacja miejsca pamięci w Kotuniu czy konserwacja Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie.

 

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974, e-mail: rzecznik@mazovia.pl


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony