Narastający problem suszy wymaga zdecydowanych i systemowych działań. Samorząd województwa od lat wspiera gminy w przeciwdziałaniu skutkom niedoboru wody, inwestując w retencję, infrastrukturę wodną oraz rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo mieszkańców.
Rozwój PSZOK-ów, zakup inteligentnych koszy do segregacji odpadów czy projekty proekologiczne – to część zadań, na które 18 beneficjentów z woj.mazowieckiego otrzymało ponad 2,7 mln zł z programu „Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym”, którego celem jest wsparcie gmin w zwiększaniu poziomu recyklingu.
Ponad 32 mln zł trafią do gmin i miast z całego Mazowsza na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Pieniądze na realizację pochodzą z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 oraz budżetu państwa.
Gmina Łyse inwestuje w gospodarkę o obiegu zamkniętym. Dzięki unijnemu wsparciu rozbuduje Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych i kupi nowoczesne wyposażenie. Prace potrwają do końca 2027 r.
Blisko 60 mln zł trafi do gmin i miast z całego Mazowsza na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Pieniądze na realizację pochodzą z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 oraz budżetu państwa.
Jest decyzja radnych województwa! 40 mazowieckich gmin dostanie prawie 5 mln zł z budżetu Mazowsza na wymianę przestarzałych pieców, termomodernizację, zakup nośników energii czy zamiatarek do czyszczenia ulic. Wsparcie pochodzi z programu „Mazowsze dla czystego powietrza”.
Nowe ogrodzenia, oświetlenie, monitoring, budowa sieci wodociągowej czy modernizacja infrastruktury ogrodowej – to przykłady zadań, na jakie rodzinne ogrody działkowe otrzymały pieniądze z programu „Mazowsze dla działkowców”. Dzięki temu uda się zrealizować aż 64 inwestycje w całym regionie.
Łaskarzew otrzyma prawie 4 mln zł z programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza m.in. na nowe nasadzenia zieleni i utworzenie ogrodów deszczowych. Prace będą prowadzone w parkach „Alejki”, „Rynek Duży” i „Małpi Gaj” i na terenach wzdłuż rzeki Promnik.