Mazowsze serce Polski nr 2 (58) 2023

Kobieta w koronie

Zdjęcie portretowe starszej kobiety Autor: fot. Wojciech Olszanka/East News

Anna Czerwińska z wykształcenia była farmaceutką, ale to swojej największej pasji – górom – poświęciła życie.

Zdobyła sześć ośmiotysięczników (Nanga Parbat, Mount Everest, Lhotse, Czo Oju, Gaszerbrum II i Makalu). W 1986 r. pod K2 dotarła na wysokość około 8200 m n.p.m. W 2000 r., wchodząc na Everest, skompletowała Koronę Ziemi, czyli weszła na najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Dokonała tego jako pierwsza Polka.

Czasem trzeba się wycofać

Zaczynała od taternictwa. Jako jedyna wówczas kobieta ukończyła kurs jaskiniowy. Kolejne wyzwania postawiła sobie w Alpach, Himalajach i Karakorum.

„Po śmieci ojca Anna zawarła z matką umowę, że nigdy nie będzie ryzykować życiem. To dlatego zdarzały jej się nieukończone wyprawy. Czasami dla bezpieczeństwa wolała się wycofać, niż ryzykować życiem. Mimo to przeżyła wiele wypadków: trzy wstrząsy mózgu, dwie kontuzje kolana, a także złamany kręgosłup. Ciężko pracowała przy rehabilitacji, aby wyjść z tych obrażeń i móc nadal się wspinać. Cały czas ma świadomość, że wyprawy w góry niosą ze sobą spore ryzyko, a każdy, kto podejmuje decyzję o wspinaczce, musi liczyć się z niebezpieczeństwem, a nawet śmiercią”.

Dodatkowy ciężar

Stając w 2000 r. na szczycie Mount Everestu, była wówczas drugą Polką i najstarszą kobietą na najwyższej górze świata. Ale atak szczytowy nie był łatwy, nie tylko ze względu na zmęczenie i wysokość.  Właśnie wtedy do bazy dotarła tragiczna wiadomość o śmierci mamy himalaistki.

„Ja się w ogóle niefartownie rozstałam z rodzicami, bo tata zmarł w 1969 r., gdy przebywałam w Morskim Oku na kursie dla początkujących wspinaczy. (…) Można powiedzieć, że jednego rodzica straciłam na początku działalności górskiej, a drugiego w kluczowym jej etapie, gdy planowałam atak na najwyższą górę świata”.

Na pamiątkę

Górska pasja zaowocowała też pasją literacką. Himalaistka napisała kilkanaście książek, w których motywem centralnym są właśnie najwyższe góry. To m.in. „GórFanka na himalajskiej ścieżce”, „GórFanka w Karakorum: 1979–1986”, „GórFanka powraca w Karakorum”,  „GórFanka w Himalajach”, „Groza wokół K2”.

Anna Czerwińska zmarła 31 stycznia, miała 73 lata.


  • 1949 r. – 10 lipca przychodzi na świat w Warszawie
  • 1969 r. – zaczyna się wspinać w Tatrach
  • 2000 r. – 21 maja staje na szczycie Mount Everestu
  • 2019 r. – otrzymuje Medal Kalos Kagathos za wybitne osiągnięcia sportowe
  • 2023 r. – 31 stycznia umiera w Warszawie

UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony