Mazowsze serce Polski nr 2 (58) 2023

Dla zdrowia

Pokazowe szkolenie podczas konferencji prasowej. Autor: Fot. arch. UMWM

Informacje dotyczące zdrowia i polityki społecznej.

Postawiliśmy na medycynę taktyczną

Jesteśmy nominowani w konkursie „Zdrowy samorząd”! Organizatorzy plebiscytu Portal Samorządowy i Rynek Zdrowia chcą pokazywać i promować najważniejsze inicjatywy zdrowotne. Nominację otrzymał nasz mazowiecki projekt cyklu szkoleń z medycyny taktycznej. Projekt, który zrealizował warszawski „Meditrans”, dedykowany był ratownikom zarówno polskim, jak i pochodzenia ukraińskiego, ludności cywilnej, w tym również mieszkańcom Mazowsza.


Medycyna taktyczna to medycyna pola walki, czyli umiejętności, które dosłownie mogą uratować komuś życie. Wojna w Ukrainie to codzienne zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób. Dlatego każda z ponad 500 osób wyszkolonych w ramach programu to szansa na ratunek dla innych.

Na realizację działania wydatkowano 100 tys. zł pochodzących ze środków własnych Samorządu Województwa Mazowieckiego.


Konkurs organizowany był po raz piąty przez PortalSamorzadowy.pl oraz portal i magazyn Rynek Zdrowia.


Na pomoc Ukrainie


SPZOZ „RM-Meditrans” SPRiS w Siedlcach przekazał do rejonu dubieńskiego jeden ze swoich wycofanych z taboru, ale wciąż sprawnych pojazdów. To już szósta karetka z Siedlec, która będzie służyć Ukraińcom. Ambulans jest wyposażony m.in. w defibrylator, ssak i nosze. Dodatkowo siedleckie pogotowie przekazało respiratory, ampularia, torby medyczne, środki ochrony osobistej i dezynfekcyjne i inny drobny sprzęt.


Mamy to!


Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu jest jednym z 14 szpitali na Mazowszu, które posiadają Certyfikat Jakości, potwierdzający najwyższy poziom świadczonych usług zdrowotnych. Placówka wzięła udział w projekcie „Wsparcie szpitali we wdrażaniu standardów jakości i bezpieczeństwa opieki” współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej.


Wstrząsające dane


Aż o 150% wzrosła liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży względem 2020 r. Już od dawna specjaliści mówią o narastaniu zjawiska. W 2022 r. na Mazowszu odnotowano w sumie 154 próby samobójcze, z czego aż 83 w samej Warszawie, z których 19 zakończyło się śmiercią. Przypominamy! Organizacje pozarządowe z Mazowsza mogą sięgnąć po dotacje na różnego rodzaju poradnictwo oraz usługi społeczne, które pozwolą przeciwdziałać depresji oraz wesprą dzieci i młodzież w kryzysie suicydalnym (ogłoszenie w zakładce „Otwarte konkursy ofert” na stronie Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej: www.mcps.com.pl).


Sercowy sukces


Większość pacjentów po ostrych zespołach wieńcowych nie utrzymuje zaleceń lekarskich, ani w kwestii zmiany stylu życia, ani przyjmowania leków. Dlatego Samorząd Województwa Mazowieckiego w 2019 r. uruchomił program profilaktyki wtórnej u takich pacjentów. Efekt? Zakładana liczba osób przestała palić papierosy (w tym elektroniczne), zaczęła podejmować aktywność fizyczną, trwającą minimum 75 min/tyg. oraz stosować regularnie farmakoterapię. Odnotowano także spadek masy ciała o min. 3% u zakładanej liczby osób, a co najmniej połowa uczestników zmieniła nawyki żywieniowe. Oby tak dalej!


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony