Mazowsze serce Polski nr 2 (58) 2023

Tym żyje samorząd

Bobas Autor: Fot. Stockplanets/Getty Images

Newsy samorządowe, w tym kolejny rekord w zgłaszaniu projektów w ramach BOM!

Mamy rekord! Chodzi o BOM

ILE PROJEKTÓW W PODREGIONACH?

  • 67 – podregion siedlecki;
  • 57 – podregion warszawski wschodni;
  • 49 – podregion radomski;
  • 41 –podregion warszawski zachodni;
  • 31 – podregion ciechanowski;
  • 31 – podregion ostrołęcki;
  • 29 – podregion płocki;
  • 29 – podregion żyrardowski;
  • 28 – Warszawa.

Do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza (BOM) wpłynęło aż 475 projektów, z czego 113 w puli ogólnowojewódzkiej. Teraz czas na ocenę. Następnie mieszkańcy zdecydują, które projekty zostaną zrealizowane.

– Wiemy, że udało nam się pobić w tym roku rekord, a tak naprawdę nie nam, tylko mieszkańcom Mazowsza. To pokazuje, że coraz lepiej rozumiemy, czym jest Budżet Obywatelski Mazowsza, coraz łatwiej przychodzi nam tworzenie projektów, a co najważniejsze – mamy coraz więcej pomysłów – mówi Sara Michalska, zastępca dyrektora Departamentu Organizacji ds. Organizacyjnych w urzędzie marszałkowskim. – Dziękujemy za wszystkie zgłoszone projekty.


Miliony na dzieci

10 mln zł z budżetu województwa otrzyma Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny w Otwocku.

– To unikalna placówka chroniąca najmłodsze dzieci przed negatywnymi skutkami sieroctwa, zaniedbań i zagrożeń życia. Co roku przekazujemy środki na jego działalność, ale tym razem fundacja podpisała z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej umowę, dzięki której jej działalność jest zabezpieczona przez kolejnych 5 lat – mówi członek zarządu województwa Elżbieta Lanc (klub KO).


Inwestycja z perspektywą!

Aż 28 mazowieckich inwestycji samorządowych dofinansowanych z  UE zakwalifikowało się do konkursuorganizowanego przez Serwis Samorządowy PAP. Wśród nich projekty instytucji samorządu Mazowsza, m.in.: Muzeum Mazowieckiego w Płocku, zespołu „Mazowsze” i Europejskiego Centrum Artystycznego w Sannikach.


Coraz mniej mieszkań

Jak podaje Urząd Statystyczny w Warszawie, w 2022 r. oddano do użytkowania 43 tys. mieszkań (o 3% mniej niż rok wcześniej). Dla przykładu: liczba nowych lokali mieszkalnych wzrosła w Siedlcach (o 43%) i Ostrołęce (o 9%), spadła w Płocku (o 26%), Warszawie (o 17%) i Radomiu (o 8%).


Mamy głos

Czy polityka spójności jest skuteczna  i efektywna? Opinie możemy wyrazić w konsultacjach publicznych do 12 kwietnia. Będą miały wpływ na kształt obecnej i przyszłej polityki spójności. Więcej: ec.europa.eu


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony