Aktualności - współpraca zagraniczna

Globalne wyzwania, lokalne rozwiązania

plakat informujący o wydarzeniu Autor: Fot. mat. promocyjne organizatora

Za nami 10. Europejski Szczyt Regionów i Miast. Partnerem wydarzenia było województwo mazowieckie.

Najważniejsze tematy

W dniach 18–19 marca br., Europejski Komitet Regionów wspólnie z regionem Walonii i belgijską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej, w walońskim mieście Mons, zorganizowali 10. Europejski Szczyt Regionów i Miast. Wydarzenie otworzyli: przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Vasco Alves Cordeiro, premier regionu Walonii Elio Di Rupo oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maroš Šefčovič. Uczestniczył w nim także m.in. marszałek Adam Struzik.

Szczyt odbył się pod hasłem „Globalne wyzwania, lokalne rozwiązania” i zgromadził ponad 1500 uczestników. Dyskutowano na temat palących wyzwań stających przed Unią Europejską, także w kontekście zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Zaproszeni goście obradowali nad takimi zagadnieniami jak:

  • zielona transformacja,
  • zrównoważony rozwój,
  • rozszerzenie Unii Europejskiej,
  • potrzeba zapewnienia spójności społecznej, gospodarczej i terytorialnej,
  • radzenie sobie z konsekwencjami wojny w Ukrainie.

Województwo mazowieckie aktywnie uczestniczyło w przygotowaniach do 10. Europejskiego Szczytu Regionów i Miast, będąc jednym z partnerów wydarzenia.

Jubileusz 30-lecia Europejskiego Komitetu Regionów

Szczyt w Mons był okazją do rozpoczęcia obchodów 30. rocznicy powstania Europejskiego Komitetu Regionów, którego pierwsza sesja plenarna odbyła się w marcu 1994 r. Komitet został powołany do życia na mocy traktatu z Maastricht. Odgrywa wiodącą rolę w budowaniu solidarności między regionami Unii Europejskiej, a także w promowaniu polityki spójności, jako kluczowej polityki inwestycyjnej UE. Komitet Regionów jest głosem 1,2 miliona europejskich polityków szczebla lokalnego i regionalnego w procesie podejmowania decyzji na szczeblu UE. To właśnie oni są filarami Unii Europejskiej i mają kluczowe znaczenie dla zabezpieczenia podstawowych potrzeb swoich obywateli.

Wizja przyszłości miast i regionów Europy

W 30. rocznicę powstania Komitetu Regionów przyjęto „Deklarację z Mons jako wizję regionów i miast dotyczącą przyszłości Europy”. Jej przesłanie zawarło się w pięciu głównych postulatach:

  • Polityka spójności musi pozostać kamieniem węgielnym Unii Europejskiej i głównym, najbardziej widocznym narzędziem inwestycyjnym UE.
  • Zaangażowanie się w Europejski Zielony Ład w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej, w tym poprzez stworzenie bezpośrednich funduszy dla miast i regionów niezbędnych do reagowania na skutki kryzysu klimatycznego.
  • Promowanie polityk wyrównywania szans dla obywateli. Polityki lokalne i regionalne mają i muszą mieć kluczowe znaczenie w zwalczaniu ubóstwa, zapewnianiu wysokiej jakości miejsc pracy i usług socjalnych.
  • Zaangażowanie władz lokalnych i regionalnych w przygotowanie reform i przyszłe rozszerzenie Unii Europejskiej, a także działania ma rzecz odbudowy Ukrainy.
  • Zwiększenie roli Europejskiego Komitetu Regionów w strukturze instytucjonalnej UE i w procesie legislacyjnym.

UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony