Aktualności - współpraca zagraniczna

Komitet Regionów o transformacji ekologicznej i cyfrowej

posiedzenie Komitet Regionów Autor: fot. Europejski Komitet Regionów

Marszałek Adam Struzik wziął udział w 218. posiedzeniu prezydium Europejskiego Komitetu Regionów.

Członkowie KR, na zaproszenie delegacji szwedzkiej – z okazji prezydencji tego kraju – spotkali się w najbardziej wysuniętym na północ szwedzkim mieście Kiruna.

Rozmowy poświęcone było kwestii sprawiedliwej transformacji i transformacji społeczno-gospodarczej na obszarach oddalonych, wraz z możliwościami i wyzwaniami związanymi z transformacją ekologiczną i cyfrową.

Osią spotkania były dwie debaty: „Osiągnięcie zrównoważonego rozwoju w regionie Arktyki” oraz „Jakość miejsc pracy na rzecz sprawiedliwej transformacji na obszarach oddalonych”.

Aby w pełni uczestniczyć w transformacji Unii Europejskiej w kierunku neutralności klimatycznej, obszary oddalone, takie jak wyspy, obszary górskie czy regiony słabo zaludnione muszą przejść transformację społeczno-gospodarczą i dostosować się do celów UE. „Region arktyczny” obejmuje obszar wokół bieguna północnego, w szczególności na północ od koła podbiegunowego (66 stopni i 32 minuty szerokości geograficznej północnej). Celem dyskusji przy okrągłym stole było określenie możliwości i wyzwań stojących przed regionami arktycznymi w zakresie osiągnięcia zrównoważonego rozwoju w obecnych czasach konfliktów oraz nakreślenie sposobów wzmocnienia miękkiej siły władz lokalnych i regionalnych w tym regionie. Rozmowy dotyczyły również celów zrównoważonego rozwoju, które ze względu na swój wielowymiarowy charakter, obejmujący szereg obszarów polityki, stanowią idealne ramy umożliwiające sprostanie tym wyzwaniom.

Członkowie Prezydium przyjęli wspólną deklarację, w której wzywają instytucje UE do uwzględnienia szczególnej sytuacji obszarów oddalonych w budżecie UE. W dokumencie wskazali obszary, zwłaszcza w Arktyce, które są szczególnie narażone na skutki kryzysu klimatycznego. Jednocześnie wiele odległych obszarów posiada unikalne zasoby naturalne i know-how, które mogą stać się liderami transformacji ekologicznej. Przykładem jest szwedzki region Norrbotten, w którym odkryto metale ziem rzadkich o kluczowym znaczeniu dla pojazdów elektrycznych.

W deklaracji podkreślono rolę polityki spójności w zapewnianiu zrównoważonego rozwoju i osiągnięcia zielonej, sprawiedliwej i sprawiedliwej transformacji.

Deklaracja z Kiruny ponawia nasz apel o silną politykę spójności, która jest korzystna dla wszystkich Europejczyków, wykorzystując jak najlepszy potencjał każdego regionu i miasta. Zapraszamy wszystkie regiony Unii Europejskiej do przyłączenia się do sojuszu na rzecz spójności – podkreślił Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Vasco Alves Cordeiro.

Posiedzenie poprzedziły wizyty studyjne w Kirunie i w regionie Norrbotten. Członkowie komitetu mieli okazję zwiedzić szwedzką kopalnię LKAB, która jest producentem rudy żelaza. Wydobywa też surowce krytyczne, z których wszystkie są kluczowymi składnikami dla zmniejszenia śladu węglowego. Wizyta była kontynuowana w hotelu Ice, w którym odbyło się spotkanie na temat turystyki arktycznej UE i zakończyła się dyskusją o regionalnych innowacjach w Centrum Kosmicznym Esrange.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony