Aktualności - współpraca zagraniczna

O przyszłości w Brukseli

Autor: fot. arch. UMWM

Rolnictwo, kryzys żywnościowy i energetyczny oraz Europejski Rok Młodzieży – to tematy poruszane podczas ostatniej 152. sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów.

Wzięli w niej udział marszałek Adam Struzik oraz radny województwa Konrad Wojnarowski.

Kryzys żywnościowy i rolnictwo

Podczas sesji plenarnej członkowie Europejskiego Komitetu Regionów (KR) rozmawiali na temat kryzysu żywnościowego. W debacie wzięli też udział komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski oraz poseł Marlene Mortler z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego.

Komisarz Wojciechowski i poseł Mortler podsumowali działania podjęte przez UE w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę, a także odnieśli się obaw dotyczących skutków kryzysu klimatycznego. Wszystkie te wyzwania wywierają ogromną presję na europejskich rolników, jednocześnie wpływając na wzrost cen żywności. Komisarz Wojciechowski zwrócił uwagę na wyniki najnowszego Powszechnego Spisu Rolnego za lata 2010–2020, który został przeprowadzony na terenie całej Unii Europejskiej. Raport wykazał, że w przeciągu ostatniego dziesięciolecia aż 9 mln europejskich gospodarstw zaprzestało swojej działalności, co w konsekwencji spowodowało spadek ogólnej produkcji rolnej, która jest mniejsza niż 10 lat temu.

Unia Europejska tym samym straciła 1,5 mln hektarów użytków rolnych. Rolnictwo europejskie zmaga się także z luką pokoleniową, o czym świadczy rosnąca średnia wieku osób zatrudnionych w tym sektorze, która obecnie wynosi 57 lat. Niemniej Unia Europejska pozostaje cały czas największym eksporterem żywności na świecie.

Debacie na temat kryzysu żywnościowego towarzyszyło przyjęcie opinii KR dotyczącej zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego i zwiększenia odporności systemów żywnościowych. W przyjętej opinii przedstawiciele samorządów lokalnych i regionalnych poparli wzmocnienie lokalnych łańcuchów dostaw, a także konieczność realizacji w terenie celów Europejskiego Zielonego Ładu oraz europejskiej strategii „Od pola do stołu”. Zaznaczyli także potrzebę finansowania projektów mających na celu poprawę bezpieczeństwa żywnościowego na poziomie regionalnym oraz wzmocnienia rolnictwa ekologicznego.

Ubóstwo energetyczne i wzrost cen energii

Przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych dyskutowali także na temat kryzysu energetycznego i jego konsekwencji dla europejskich gospodarstw domowych, których wydatki na energię wzrosły średnio o 1/3 w ciągu ostatniego roku. Eurostat szacuje, że w 2020 r. około 35 mln obywateli UE nie było w stanie odpowiednio ogrzewać swoich domów. Do debaty zaproszono wicepremiera Republiki Czeskiej Mariana Jurečki oraz wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Lilyanę Pavlovą.

Członkowie KR wyrazili gotowość do znalezienia się w centrum reform strukturalnych rynku energii zaplanowanych na rok 2023 przez Komisję Europejską, z obowiązkowymi mechanizmami konsultacji, takimi jak wielopoziomowe rozmowy na temat energii i klimatu.

Komitet Regionów przyjął także dwie rezolucje w sprawie Europejskiego Roku Umiejętności 2023 i programu prac Komisji Europejskiej na rok 2023.

Karta Młodzieży i Demokracji

Kolejnym tematem sesji plenarnej było podsumowanie Europejskiego Roku Młodzieży, który zakończy się 31 grudnia. Omówiono też Kartę Młodzieży i Demokracji opracowaną wspólnie przez Europejskie Forum Młodzieży i Europejski Komitet Regionów. Na tę okoliczność na sesję plenarną zostali zaproszeni młodzi europejscy politycy, skupieni w sieci Young Elected Politicians, którzy mają nie więcej niż 40 lat i sprawują mandat na szczeblu regionalnym lub lokalnym. Wśród nich znalazł się radny województwa mazowieckiego Konrad Wojnarowski.

 

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony