Mazowsze serce Polski nr 1 (69) 2024

Warto wiedzieć

Konrad Wojnarowski, Anna Brzezińska, Marcin Podsędek Autor: RAFAŁ LATOSZEK

Podpisanie umowy na projekt linii kolejowej do lotniska w Modlinie, nowe karetki dla Radomia oraz założenia budżetu dla województwa – tym żyło Mazowsze w grudniu.

Kolej na Modlin

Konsorcjum firm Infra – Centrum Doradztwa Sp. z o.o. i YLE Inżynierowie zaprojektuje linię kolejową do lotniska w Modlinie oraz stację kolejową Mazowiecki Port Lotniczy (MPL) Warszawa/Modlin.

Samorząd województwa przeznaczył na realizację przedsięwzięcia ponad 22 mln zł, w tym 9 mln zł na dokumentację projektowo-kosztorysową.

– Linia kolejowa do lotniska w Modlinie to bardzo ważna i potrzebna inwestycja. To nie tylko szybszy i bardziej komfortowy dojazd do samego lotniska, ale także szansa na rozwój północnego Mazowsza – podkreśla Konrad Wojnarowski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego (klub PSL).

Prace projektowe i budowlane potrwają około pięciu lat.

W podpisaniu umowy wzięli udział m.in. wiceprzewodniczący sejmiku Konrad Wojnarowski (klub PSL), radna Anna Brzezińska oraz wiceprzewodniczący sejmiku Marcin Podsędek (oboje z klubu KO).

Nowe pociągi KM

Flotę KM zasili 16 elektrycznych zespołów trakcyjnych. Wartość zamówienia to ponad 458,5 mln zł, pochodzących z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Liczba miesiąca

Blisko 60 mln pasażerów w 2022 r. skorzystało z usług Kolei Mazowieckich.

Mazowsze górą!

Aż 3 z 10 nagród zdobyły koła gospodyń wiejskich z województwa mazowieckiego w finale ogónopolskiego konkursu na dania kuchni regionalnej „Smakujemy lokalnie". Gratulujemy!

Bezpieczne Naruszewo

„Mazowsze dla równomiernego rozwoju” to jeden z autorskich programów wsparcia Samorządu Województwa Mazowieckiego. Dzięki ponad 93 tys. zł dofinansowania w Naruszewie powstaną chodniki, przejścia dla pieszych z aktywnym oznakowaniem i lampami solarnymi, co z pewnością poprawi bezpieczeństwo.

Nowe karetki w Radomiu

Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego zyska dwa nowe ambulanse o wartości ponad 1,3 mln zł. Ich zakup był możliwy dzięki unijnemu wsparciu w ramach projektu COVID-owego prowadzonego przez samorząd Mazowsza.

W przekazaniu karetki uczestniczyli: wicemarszałek Rafał Rajkowski i radny Tomasz Śmietanka (obaj z klubu KO).

Radny wiceministrem

Premier Donald Tusk, na wniosek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, powołał Konrada Wojnarowskiego, wiceprzewodniczącego sejmiku (klub PSL) na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Resort ten odpowiada m.in. za koordynację prac nad Krajowym Planem Odbudowy. Konrad Wojnarowski będzie odpowiedzialny m.in. za koordynację polityki rozwoju czy wdrażanie programów wsparcia.

Kalejdoskop

900 mln zł zarezerwowano na zdrowie w budżecie województwa mazowieckiego na 2024 r.

1,2 mld zł wyniesie wpłata Samorządu Mazowsza do budżetu państwa – tzw. janosikowe.

13,1% w stosunku do poprzedniego kwartału wzrosła liczba bezrobotnych na Mazowszu.

Źródło: Urząd Statystyczny w Warszawie.

Liderka mazowieckiej wsi

Do konkursu na najaktywniejszą liderkę wiejską 2023 r. zgłosiło się 21 pań, spośród których wybrano 8 laureatek. Konkurs gromadzi aktywne kobiety, działaczki kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń i fundacji, rad sołeckich czy lokalnych grup działania. Już sam fakt nominacji do konkursu świadczy o ponadprzeciętnej aktywności na rzecz lokalnych społeczności.

Laureatkom osobiście pogratulowała Janina Ewa Orzełowska – członkini zarządu województwa mazowieckiego (klub PSL).

Muzeum Gombrowicza we Wsoli będzie większe

Dwa nowe budynki administracyjno-muzealne powstaną dzięki wsparciu mazowieckiego samorządu – 12,5 mln zł.

Ważne daty!

Znamy terminy wyborów samorządowych. Głosowania odbędą się 7 i 21 kwietnia.

Lekcje o kobietach

„Kobiety Mazowsza” to tegoroczny temat konkursu na najlepsze scenariusze „Lekcji o Mazowszu”. Pomysły na programy takich zajęć można nadsyłać do 25 marca.


Marek Miesztalski, skarbnik województwa mazowieckiego

– Już po raz 26. mam przyjemność w imieniu Zarządu Województwa Mazowieckiego przedstawić projekt budżetu, który po stronie wydatków wyniósł rekordowe 8,4 mld zł. Przypomnę, że pierwszy budżet naszego województwa wynosił blisko 360 mln zł, a więc kilkanaście razy mniej. Na programy wsparcia przeznaczymy w 2024 r. rekordowe 885,9 mln zł – aż o 120 mln zł więcej niż w roku ubiegłym. Niestety, aż 1,2 mld zł Mazowsze będzie musiało oddać w ramach „janosikowego”.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony