Aktualności - współpraca zagraniczna

Mazowsze na Dyplomatycznym Otwarciu Roku 2023

wystapienie Mariusza Rukata Pełnomocnika Marszałka ds. inwestycyjno-gospodarczych Autor: fot. arch. UMWM

Pod hasłem „Ku lepszej przyszłości/Towards a brighter future” odbyło się Dyplomatyczne Otwarcie Roku 2023 organizowane przez Krajową Izbę Gospodarczą.

Jego uczestnikami oprócz korpusu dyplomatycznego byli przedstawiciele rządu, samorządu terytorialnego i gospodarczego oraz przedsiębiorcy.

Dyplomatyczne Otwarcie Roku (DOR) to uroczyste spotkanie noworoczne z ambasadorami akredytowanymi w Polsce, podczas którego czołowi polscy przedsiębiorcy, politycy, eksperci, przedstawiciele rządu, władze samorządowe oraz dyplomaci mają sposobność porozmawiać o aktywności polskiego biznesu na arenie międzynarodowej i szerzej o prognozach i szansach gospodarczych dla Polski i Europy i świata.

Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował pełnomocnik Marszałka Województwa Mazowieckiego ds. Inwestycyjno-Gospodarczych Mariusz Rukat, który w krótkiej prezentacji podsumował działania samorządu w minionym roku:

– Był on nietypowy i nieoczekiwany w kategoriach zewnętrznych wydarzeń, które silnie dotknęły działań Samorządu Województwa Mazowieckiego, a które w wymiarze zagranicznym w dużej części poświęcone były kwestii ukraińskiej zarówno pod kątem społecznym jak i gospodarczym.

Odnosząc się do hasła tegorocznego wydarzenia, pełnomocnik nawiązał również do Programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021–2027, który został zatwierdzony przez Komisję Europejską 2 grudnia 2022.

– Program, zgodnie z zaprezentowaną opinią KE, bardzo dobrze oddaje potrzeby, wyzwania i możliwości województwa w zakresie rozwoju, w szczególności wychodząc naprzeciw głębokiemu zróżnicowaniu regionu. Kwota jest niebagatelna: 2,096 mld euro dla naszego województwa.

DOR to inicjatywa Krajowej Izby Gospodarczej, służąca promocji Polski poprzez prezentację poszczególnych sektorów gospodarki i potencjału naszych regionów zagranicznym dyplomatom i kontrahentom. Po części oficjalnej spotkania odbyła się część networkingowa, dająca możliwość roboczej wymiany doświadczeń polskiego biznesu i przedstawicieli korpusu dyplomatycznego.

Samorząd Mazowsza był jednym z instytucjonalnych partnerów wydarzenia. Na specjalnym stoisku promocyjnym prezentowany był potencjał walorów gospodarczych i turystycznych województwa mazowieckiego. Wielu uczestników wydarzenia skorzystało z możliwości degustacji smakowitych tradycyjnych produktów regionalnych.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony