Aktualności - współpraca zagraniczna

Mazowsze na komisji COTER

Marszałek Adam Struzik podczas posiedzenia w Brukseli. Autor: arch. UMWM

Jak zwiększyć wsparcie dla regionów w ramach polityki spójności? Te tematy poruszono podczas Komisji Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE – COTER. W posiedzeniu wziął udział marszałek Adam Struzik.

Komisja COTER to jedna z sześciu komisji tematycznych prowadzących prace legislacyjne Europejskiego Komitetu Regionów w różnych dziedzinach dotyczących władz lokalnych i regionalnych. Poza polityką spójności, Komisja śledzi wieloletnie ramy finansowe i budżet UE, a także politykę transportową, rozwój terytorialny, współpracę transgraniczną, planowanie przestrzenne i kwestie miejskie.

Nowy przewodniczący

Podczas posiedzenia wybrano nowego przewodniczącego komisji. Został nim Emil Boc, burmistrz Cluj-Napoca oraz były premier Rumunii. Podczas swojej kadencji przewodniczący ma zamiar skupić się na przeznaczeniu budżetu UE i funduszu spójności na dekarbonizację transportu zapewnienie silnej i skutecznej polityki spójności.

– Praca w COTER ma realny wpływ na nasze terytoria. Żaden region nie zostanie w tyle, bez względu na wielkość, wyzwania demograficzne czy geograficzne. Musimy współpracować ze wszystkimi instytucjami UE, aby zapewnić głos miastom, regionom oraz Europejczykom. Demokratyczna przyszłość Europy zależy od przyszłości polityki spójności. Szczególnie w tych trudnych chwilach potrzebujemy spójności i solidarności, aby właściwie i skutecznie odpowiadać na potrzeby naszych obywateli – dodaje Emil Boc.

Konsekwencje wojny na Ukrainie

Podczas spotkania poruszono temat wpływu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Europę. Omówiono m.in. problemy związane z:

  • dostępnością oraz przystępnością cenową mieszkań w Europie (rynek wewnętrzny UE);
  • wpływem wojny na mieszkańców Ukrainy (zniszczone życia, domy, infrastruktura);
  • konsekwencjami odbudowy gospodarki światowej po pandemii COVID-19 (inflacja, bezpieczeństwo żywnościowe, bezpieczeństwo energetyczne, presje związane z łańcuchem dostaw).

Wsparcie regionów

Unia Europejska zapewni wsparcie państwom członkowskim za pomocą bezprecedensowych środków i finansowania w ramach polityki spójności. Celem pakietów na rzecz uchodźców w Europie (CARE) jest pomoc w wykorzystaniu funduszy z REACT-EU. Istnieje potrzeba opracowania rozwiązań długoterminowych, służących integracji obywateli państw trzecich poprzez inwestycje w mieszkania, edukację, zatrudnienie, zdrowie, włączenie społeczne i inne usługi społeczne. Dostęp do mieszkań to jeden z głównych filarów unijnej dyrektywy w sprawie tymczasowej ochrony.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony