Aktualności - współpraca zagraniczna

Przyszłość wspólnej polityki rolnej i mieszkalnictwa w UE

Marszałek Adam Struzik na posiedzeniu komisji    Coter w Brukseli Autor: fot. Roman Adamczyk

Marszałek Adam Struzik uczestniczył w posiedzeniu Komisji Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu KR – COTER.

Założeniem Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) jest zagwarantowanie zrównoważonej przyszłości europejskim rolnikom, zapewnienie bardziej ukierunkowanego wsparcia mniejszym gospodarstwom oraz umożliwienie krajom UE większej elastyczności w dostosowywaniu środków do uwarunkowań lokalnych.

Polityka skupia się na 10 celach szczegółowych: zapewnienie godziwego dochodu rolnikom, zwiększenie konkurencyjności, poprawa pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym, działania związane ze zmianą klimatu, troska o środowisko, zachowanie krajobrazu i różnorodności biologicznej, wspieranie wymiany pokoleniowej, dynamiczne obszary wiejskie, ochrona jakości żywności i zdrowia oraz krzewienie wiedzy i innowacji. Łączna kwota przeznaczona na wsparcie rolnictwa i obszarów wiejskich wynosi łącznie 307 mld EUR.

Program mieszkalnictwa dla UE

Podczas posiedzenia przyjęto też opinię „Inteligentne, zrównoważone i przystępne cenowo mieszkania jako narzędzie władz lokalnych wobec licznych wyzwań”.

Jak zaznaczono w dyskusji, kryzys mieszkaniowy w Europie pogłębia się wraz z dynamicznymi tendencjami urbanizacyjnymi i migracyjnymi. Polityka mieszkaniowa pozostaje w gestii państw członkowskich UE.  Władze lokalne i regionalne z coraz większym wysiłkiem starają się zapewnić wystarczające zasoby mieszkaniowe po przystępnych cenach. Przeciążenie wydatkami mieszkaniowymi oraz stały wzrost czynszów i cen nieruchomości mieszkalnych w dużych miastach coraz bardziej dotykają nie tylko gospodarstwa domowe o niskich, ale również te o średnich dochodach. Postuluje się zainicjowanie programu mieszkalnictwa dla Unii Europejskiej, podobnego do agendy miejskiej dla UE. Jego cel to przede wszystkim znalezienie wspólnego rozwiązania dla wyzwań mieszkaniowych poprzez lepszą koordynację polityki, finansowania i modeli mieszkaniowych w Europie.

Położono też nacisk na renowacje starych budynków mieszkalnych. Postuluje się, by zachęcać władze lokalne i regionalne do eksponowania zintegrowanych pakietów renowacji budynków obejmujących ogrzewanie, wentylację i chłodzenie. Jak podkreślono, w ramach programów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus i REPowerEU należy też wspierać szkolenia pracowników sektora renowacji, by zwiększyć lokalne kompetencje w tym obszarze.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony