Aktualności - współpraca zagraniczna

Rynek energii i zmiany klimatu na komisji ENVE

Sala posiedzeń komisji ENVE Autor: fot. arch. UMWM

Marszałek Adam Struzik wziął udział 15. posiedzeniu Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii (ENVE), podczas którego omawiano znaczenie reform rynku energii dla władz lokalnych i regionalnych.

Potrzeba reformy rynku energetycznego

„Władze lokalne i regionalne muszą znaleźć się w centrum reform dotyczących rynku energii zaplanowanych przez Unię Europejską na rok 2023” – to konkluzja grudniowego posiedzenia komisji ENVE.

Gwałtowny wzrost cen energii dotyka wszystkich Europejczyków. W szczególności tych, znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji. Skutki rosnących cen energii odczuwa wiele przedsiębiorstw rodzinnych, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), które zmuszone są do ograniczenia swojej działalności. Kryzys dotknął również władze lokalne i regionalne jako właścicieli wielu budynków i usług publicznych, w tym szkół i szpitali. Wyższe ceny energii powoli zagrażają zdolności władz lokalnych i regionalnych do świadczenia usług swoim obywatelom.

Członkowie Komisji ENVE określili priorytety polityczne na rok 2023. Wśród nich znalazł się między innymi cel zapewnienia władzom lokalnym i regionalnym odpowiednich narzędzi i instrumentów umożliwiających pokonanie kryzysu energetycznego. Drugi to przeprowadzenie transformacji ekologicznej przy silnej akceptacji społecznej.

Członkowie Europejskiego Komitetu Regionów będą zachęcali, aby miasta i regiony korzystały z bezpośredniego finansowania ze strony Unii Europejskiej oraz miały lepszy dostęp do funduszy w ramach REPowerEU.

Sukces zielonej transformacji w Europie opiera się na regionach

Władze lokalne i regionalne odgrywają zasadniczą rolę w transformacji ekologicznej. Wdrażają 70% całego prawodawstwa unijnego, a także wdrażają 70% środków na rzecz łagodzenia zmian klimatu oraz realizują 90% strategii UE na rzecz przystosowania się do zmiany klimatu.

Sukces transformacji ekologicznej w Europie zależy od tego, jak szybko i kompleksowo zostaną zapewnione właściwe warunki dla realizacji zielonej transformacji na szczeblu lokalnym i regionalnym. Zapewnienie tych warunków realizowane jest na poziomie unijnym i krajowym, poczynając od konieczności zapewnienia bezpośredniego dostępu do funduszy unijnych na realizację projektów w ramach Zielonego Ładu, po dywersyfikację i uniezależnienie Europy od źródeł energii z Rosji.

Członkowie ENVE przyjęli także projekt opinii w sprawie unijnego aktu prawnego o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z propozycją, opublikowaną przez Komisję Europejską 22 czerwca br., proces utraty przyrody i różnorodności biologicznej w rolnictwie, lasach, oceanach i obszarach miejskich UE powinien być odwrócony do roku 2030.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony