Aktualności - sejmik

Apel o wydłużenie konsultacji ws. CPK

mieszkańcy z transparentami protestują przeciw lotnisku Autor: Fot. Tadeusz Jędrzejczak

Radni województwa mazowieckiego apelują o wydłużenie z 30 do 90 dni terminu konsultacji społecznych przedstawionego przez Centralny Port Komunikacyjny (CPK) raportu oceny oddziaływania inwestycji na środowisko.

Na wniosek klubu radnych Koalicji Obywatelska Sejmik Województwa Mazowieckiego apeluje i wzywa nie tylko do wydłużenia terminu niezbędnego do wnikliwej analizy przygotowanego przez CPK dokumentu, ale również „do szczególnego potraktowania czynnika społecznego podczas postępowania o udzielenie decyzji środowiskowej dla tak poważnego przedsięwzięcia inwestycyjnego.”

Przedstawiony Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska przygotowany przez CPK raport oceny oddziaływania inwestycji na środowisko zawiera około 20 tys. stron. Ze względu na jego objętość, radni apelują do ministra klimatu i środowiska oraz Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o wydłużenie terminu konsultacji społecznych.

Wiceprzewodniczący sejmiku i przewodniczący doraźnej komisji ds. planowanej budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Podsędek tak argumentuje konieczność wydłużenia terminu – Skala planowanej inwestycji jest ogromna i w związku z tym przygotowany dokument jest wyjątkowo obszerny. 20 tysięcy stron do zaopiniowania i skonsultowania to naprawdę nie lada wyzwanie. I zagwarantowanie tylko 30 dni na tę procedurę można potraktować w kategorii żartu. Jako radni Koalicji Obywatelskiej nie zgadzamy się na takie traktowanie mieszkańców, środowisk eksperckich czy ngo-sów działających w tym obszarze, którzy powinni mieć czas na analizę i wnioski. Dlatego apelujemy o wydłużenie terminu konsultacji o kolejne 60 dni i włączenie w proces konsultacyjny szerokiego grona zainteresowanych, a nie tylko wąskiej i mocno ograniczonej grupy.

 

Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Województwa Mazowieckiego uważa, że temat sztandarowej inwestycji rządu od samego początku budzi wiele kontrowersji. – Chodzi zarówno o koszty powstania gigalotniska, zabezpieczenie środków w budżecie państwa, jego wpływ na rynek usług lotniczych i wiele innych aspektów, w tym również środowiskowych. Teraz dostajemy do przeanalizowania 20 tysięcy stron raportu o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i mamy to zrobić w jeden miesiąc. Jaskrawym lekceważeniem mieszkańców jest wyznaczenie jedynie 30 dni na konsultacje największego w XXI wieku projektu inwestycyjnego w Polsce, z jednoczesnym ograniczeniem uprawnionych do udziału w nich jedynie do bezpośrednio zainteresowanych. Domagamy się poważnego traktowania wszystkich Mazowszan przez polski rząd i jego agendy podczas postępowania o udzielenie decyzji środowiskowej dla tak ogromnego w skali i skutkach społecznych przedsięwzięcia inwestycyjnego – podsumowuje.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony