Aktualności - sejmik

Daniel Olbrychski Zasłużony dla Mazowsza

Daniel Olbrychski stoi uśmiechnięty Autor: fot. Rafał Latoszek

Wybitny aktor i ikona polskiego kina – Daniel Olbrychski uhonorowany został przez Sejmik Województwa Mazowieckiego Odznaką Honorową „Zasłużony dla Mazowsza”.

Uroczystość przekazania Danielowi Olbrychskiemu Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Mazowsza” odbyła się w Pałacyku Kasyno w Podkowie Leśnej. Aktor odebrał to wyróżnienie z rąk wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marcina Podsędka oraz wiceprzewodniczącej sejmikowej Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Doroty Stalińskiej. Spotkanie poprowadził burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński, który wygłosił laudację. Gratulacje Danielowi Olbrychskiemu przekazali również przyjaciele – wielbiciele talentu aktora.

– W ostatnich latach wątkiem biografii, który dla mnie był osobiście również ważny, a nie wiem czy nie najważniejszy, była piękna postawa w walce o konstytucję, demokrację i prawdę. Mam nadzieję, że było to w formie przeszłej i nigdy nie będziemy musieli już stawać w tej obronie. Ale nasz zryw wspólny mógł być tylko zwycięski, udany dzięki takim postawom odważnych ludzi – podkreślił wiceprzewodniczący Marcin Podsędek.

Dorota Stalińska przyznała, że choć przyjaźni się od wielu lat z Danielem Olbrychskim, zagrała z nim tylko raz w filmie „Ga, ga. Chwała bohaterom”.

– Jestem wzruszona i bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w uroczystości wręczenia tego odznaczenia, które zawisło na lewej klapie, lewej piersi naszego wspaniałego, wybitnego przedstawiciela kultury. A dlaczego to jest ważne, że na lewej piersi… bo pod lewą piersią bije jego wspaniałe serce. Chcę ci życzyć, żeby Twoje serce biło jeszcze przesz wiele, wiele lat dla Ciebie, dla naszej kultury, dla wszystkich wspaniałych ról, które jeszcze przed Tobą, dla naszego Mazowsza i dla całej Polski – wyznała Dorota Stalińska.

Ikona polskiego filmu i teatru

Daniel Olbrychski jest jednym z najbardziej znaczących twórców kultury w naszym kraju. Wykreował niezapomniane role teatralne i filmowe, osiągając imponujące sukcesy. Wystąpił w 135 filmach fabularnych i serialach, 44 teatrach telewizji, 32 sztukach teatralnych i 74 filmach fabularnych zagranicznych. Jego twórczość można podziwiać w takich produkcjach jak: „Popioły”, „Potop”, „Ziemia obiecana”, „Panny z Wilka”, „Brzezina” czy „Wesele”. Brał udział w wielu międzynarodowych filmach, które zdobyły uznanie na całym świecie.

Wzbogacił światową kinematografię swoją niezwykłą osobowością na ekranie, autentycznością odgrywanych postaci, emanującą głębią emocji, precyzją wykonania i niezwykłą charyzmą. Jego praca stanowi wzór dla przyszłych pokoleń artystów, inspirując ich do osiągania doskonałości i poszukiwania nowych wyzwań w swojej twórczości.

Daniel Olbrychski otrzymał ponad 50 nagród i wyróżnień. Został uhonorowany francuską Legią Honorową, Komandorią Sztuki i Literatury, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Wielkim Krzyżem Orderu Zasługi Niemiec czy też Doktoratem Honoris Causa Uniwersytetu Opolskiego.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony