Aktualności - sejmik

Kilka słów o sejmikowej Komisji Rewizyjnej

Komisja Rewizyjna zajmuje się m.in. opiniowaniem sprawozdań z wykonania budżetu i wieloletnich programów samorządu Mazowsza oraz sprawozdań z działalności Zarządu Województwa Mazowieckiego. Kontroluje działalność wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych.

Absolutorium dla Zarządu

Komisja Rewizyjna corocznie występuje do sejmiku z wnioskiem o udzielenie lub nieudzielenie absolutorium Zarządowi z tytułu wykonania budżetu Mazowsza. Wniosek ten podlega zaopiniowaniu przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Uchwałę w sprawie absolutorium sejmik podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu sejmiku województwa.

Uchwała sejmiku województwa w sprawie nieudzielenia zarządowi województwa absolutorium jest równoznaczna ze złożeniem wniosku o odwołanie zarządu województwa, chyba że po zakończeniu roku budżetowego zarząd województwa został odwołany z innej przyczyny. Sejmik województwa, po zapoznaniu się z wnioskiem komisji rewizyjnej i opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie uchwały sejmiku województwa o nieudzieleniu zarządowi województwa absolutorium, może odwołać zarząd województwa większością co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu sejmiku, w głosowaniu tajnym.

Skład Komisji

W toku VI kadencji sejmiku dotychczas odbyło się 17 posiedzeń Komisji Rewizyjnej.

W jej skład wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów. Członkostwa w komisji rewizyjnej nie można łączyć z funkcjami marszałka województwa, przewodniczącego i wiceprzewodniczących sejmiku województwa oraz radnych będących członkami zarządu województwa. Z mocy ustawy o samorządzie województwa przewodniczącym komisji rewizyjnej jest radny największego klubu radnych, który z początkiem kadencji sejmiku złożył oświadczenie o odmowie udzielenia poparcia zarządowi województwa.

Obecnie w pracach komisji uczestniczą:

  • Witold Kołodziejski (klub radnych Prawo i Sprawiedliwość) – przewodniczący komisji,
  • Mirosław Augustyniak (klub radnych Polskie Stronnictwo Ludowe) – wiceprzewodniczący komisji,
  • Katarzyna Anna Bornowska (klub radnych Koalicja Obywatelska) – wiceprzewodnicząca komisji,
  • Ewa Białecka (klub radnych Prawo i Sprawiedliwość),
  • Urszula Kierzkowska (klub radnych Koalicja Obywatelska).

Zakres zadań, przedmiot działania, zasady dotyczące składu, organizację wewnętrzną i tryb pracy komisji powoływanych przez sejmik województwa określa Statut Województwa.

Działalność kontrolna

Sejmik województwa powołuje Komisję Rewizyjną w celu kontrolowania działalności zarządu województwa oraz wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych. Komisja realizuje zadania określone ustawami oraz uchwałami sejmiku.

Komisja Rewizyjna przeprowadza kontrolę w oparciu o coroczny plan kontroli przyjęty uchwałą Sejmiku w sprawach przez Sejmik wyznaczonych. Uchwała Sejmiku w sprawie przeprowadzenia kontroli przez Komisję Rewizyjną określa przedmiot, zakres i czas jej trwania.

Komisja Rewizyjna przeprowadza kontrolę w oparciu o kryteria:

  • legalności,
  • celowości,
  • gospodarności,
  • rzetelności,
  • terminowości.

Kontrole przeprowadzają zespoły kontrolne, w składzie co najmniej 3-osobowym. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej informuje Marszałka Województwa oraz kierownika kontrolowanej jednostki o terminie planowanej kontroli. Kierownik kontrolowanej jednostki jest zobowiązany do zapewnienia warunków przeprowadzenia kontroli, w szczególności udostępnienia potrzebnych dokumentów oraz udzielenia informacji i wyjaśnień. Marszałek województwa, na wniosek przewodniczącego komisji, może w razie potrzeby powołać specjalistów z dziedziny odpowiadającej przedmiotowi kontroli.

Zespół kontrolny ma prawo:

  • wstępu do pomieszczeń jednostki kontrolowanej,
  • wglądu w dokumenty związane z prowadzoną kontrolą,
  • wezwania do złożenia wyjaśnień kierownika jednostki kontrolowanej lub upoważnionego przez niego pracownika, przy czym na żądanie kierownika jednostki kontrolowanej lub upoważnionego przez niego pracownika, wyjaśnienia są protokołowane.

Procedurę i tryb prowadzenia kontroli, sporządzania wystąpienia pokontrolnego oraz postępowania związanego z uwagami i wnioskami wynikającymi z kontroli definiuje statut województwa, który jest załącznikiem do uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego. 

Sprawozdanie komisji

Oceny i wnioski pokontrolne Komisja Rewizyjna przedstawia Sejmikowi. Raz na 6 miesięcy lub po zakończeniu wyznaczonych kontroli Komisja przedstawia Sejmikowi sprawozdanie z przeprowadzonych kontroli. Sprawozdanie powinno zawierać w szczególności: zwięzły opis wyników kontroli ze wskazaniem źródeł i przyczyn ujawnionych nieprawidłowości i osób odpowiedzialnych za ich powstanie oraz sprawozdanie z realizacji wniosków i zaleceń pokontrolnych.

Rezultaty prac komisji

W obecnej kadencji sejmiku dotychczas Komisja Rewizyjna czterokrotnie przeprowadziła kontrolę realizacji budżetu województwa mazowieckiego (WM), kolejno za rok 2018, 2019, 2020 oraz rok 2021. Komisja każdorazowo:

  • rozpatrzyła sprawozdanie roczne z wykonania budżetu WM oraz kształtowania się Wieloletniej Prognozy Finansowej,
  • rozpatrzyła sprawozdanie finansowe WM wraz ze sprawozdaniem biegłego rewidenta o badanym sprawozdaniu oraz informację o stanie mienia WM,
  • zapoznała się z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie i opiniami merytorycznych komisji o tym sprawozdaniu,
  • sporządziła wniosek w sprawie udzielenia absolutorium dla zarządu WM z tytułu wykonania budżetu województwa za dany rok, wraz z pozytywną opinią dotyczącą wykonania tego budżetu,
  • opracowała projekty uchwał w sprawie absolutorium dla zarządu WM z tytułu wykonania rocznego budżetu oraz w sprawie sprawozdania rocznego z wykonania budżetu WM, a także w sprawie kształtowania się Wieloletniej Prognozy Finansowej.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony