Aktualności - sejmik

Spotkanie z delegacją Landtagu Brandenburgii

Zdjęcie grupowe delegacji Landtagu Brandenburgii i przedstawicieli Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Autor: fot. arch. UMWM

Przedstawiciele Sejmiku Województwa Mazowieckiego spotkali się z delegacją parlamentu regionalnego Brandenburgii.

We wtorek 28 lutego br. odbyło się spotkanie delegacji Landtagu (parlamentu regionalnego) Brandenburgii z przedstawicielami Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Uczestnicy spotkania

Reprezentantami sejmiku Mazowsza w spotkaniu byli: przewodniczący sejmiku Ludwik Rakowski (sejmikowy klub KO), marszałek województwa Adam Struzik (klub PSL), wiceprzewodniczący sejmiku Marcin Podsędek (klub KO), przewodniczący Komisji Promocji Województwa Mazowieckiego i Współpracy Zagranicznej Konrad Wojnarowski (klub PSL) oraz radni województwa: Katarzyna Lubiak (klub PiS), Piotr Kandyba (klub KO), Leszek Przybytniak (klub PSL) i Stefan Traczyk (klub PiS).

Stronę Landtagu Brandenburgii reprezentowali przewodnicząca Ulrike Liedtke, przewodnicząca Komisji Spraw Europejskich i Polityki Rozwoju Bettina Fortunato, jej członkowie, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i Spraw Europejskich Jodst-Heinrich Ubbelohde, kierownik Referatu ds. Europejskich Reiner Kneifel-Haverkamp, administracji Landtagu oraz radcy grup politycznych.

Omawiane kwestie

Podczas spotkania strony zapoznały się z funkcjonowaniem sejmiku Mazowsza i Landtagu Brandenburgii oraz najważniejszymi zadaniami realizowanymi przez samorząd Mazowsza i kraj związkowy Brandenburgii.

Rozmawiano o sprawach dotyczących m.in. zrównoważonego rozwoju i energii odnawialnej. Brandenburgia jest liderem w skali Niemiec w wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Na jej terenie powstała pierwsza samowystarczalna energetycznie miejscowość w 100 proc. oparta na źródłach odnawialnych.

Poruszono także temat wojny w Ukrainie oraz zacieśnienia współpracy w ramach Małego Trójkąta Weimarskiego. Jest to porozumienie zawarte w 2006 r. między Samorządem Województwa Mazowieckiego, regionem Ile-de-France i Krajem Związkowym Brandenburgii, na wzór Trójkąta Weimarskiego na szczeblu rządowym.

Druga część rozmów kontynuowana była w środę, 1 marca br., w Instytucie Lotnictwa oraz Centrum Folkloru Polskiego w Karolinie.

Charakterystyka regionu

Brandenburgia jest graniczącym z Polską regionem, na terenie którego znajduje się Berlin, wydzielony jako osobny kraj związkowy. Stolicą landu jest Poczdam. To niezwykle prężne centrum niemieckiej gospodarki. Głównymi jej gałęziami są: przemysł optyczny, elektroniczny, chemiczny, a także ochrona środowiska, technika energetyczna, technika mikrosystemów, komunikacja i budownictwo. Współpraca Mazowsza z Brandenburgią trwa już 20 lat.

 

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony