Aktualności

O przygotowaniach do IV fali pandemii

Kobieta w maseczce siedząca przy komputerze Autor: MaximeUtopix z Pixabay

5 października br. obradował w trybie hybrydowym doraźny Zespół roboczy ds. monitorowania skutków społeczno-gospodarczych pandemii SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego.

Mazowiecki rynek pracy i rozlicznie tarczy antykryzysowej

Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie Tomasz Sieradz oraz kierownik Wydziału Mazowieckiego Obserwatorium Rynku Pracy Katarzyna Kozakowska, za pomocą spójnej i czytelnej prezentacji przedstawili aktualną sytuację na mazowieckim rynku pracy.

Dyrektor Tomasz Sieradz podkreślił, że w ramach wsparcia udzielonego przez WUP w Warszawie ze środków Funduszu Gwarantowanych Środków Pracowniczych, na podstawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zrealizowano wypłaty na kwotę prawie 3,7 mld zł, dla ponad 22 tys. podmiotów. Zdecydowana większość z tych świadczeń została już zrealizowana, ale to dopiero początek rozliczania wsparcia, gdyż każde dofinansowanie obejmują inne zasady. Dodał, że dzięki pomocy udzielanej przedsiębiorcom w tym trudnym czasie obecna sytuacja na mazowieckim rynku pracy w zakresie stopy bezrobocia jest praktycznie stabilna.

IV fala pandemii – największy problem to brak specjalistycznej kadry

Kolejnym punktem spotkania była dyskusja dotycząca stopnia przygotowania podmiotów leczniczych Województwa Mazowieckiego do ewentualnej kolejnej fali wzrostu zachorowań. Dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej UMWM Agnieszka Gonczaryk zaznaczyła, że w podmiotach leczniczych monitorowany jest na bieżąco stan epidemiologiczny, wykonywane są testy zarówno pacjentom, jak i pracownikom, obowiązują procedury opracowane i wdrożone w okresie największej liczby zakażeń, ze szczególnym naciskiem na zabezpieczenie w postaci stosowania ochrony indywidualnej i dezynfekcji. Podkreśliła, że dyrektorzy placówek leczniczych, dla których samorząd województwa jest podmiotem tworzącym lub w których posiada udziały zdeklarowali, że podmioty lecznicze są przygotowane do IV fali pandemii. Największy problem może stanowić brak specjalistycznej kadry medycznej, lekarzy (w tym anestezjologów), pielęgniarek i ratowników medycznych. Zaznaczyła ponadto, że statystki, prowadzone przez Ministerstwo Zdrowia wskazują, że na Mazowszu jest najwięcej osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 wśród wszystkich województw w Polsce.

Szkoły i przedszkola a wzrost zachorowań

Dyrektor Wydziału Kształcenia Ogólnego, Kuratorium Oświaty w Warszawie Krystyna Mucha która uczestniczyła w posiedzeniu zdalnie, poinformowała o przygotowaniu mazowieckich szkół i przedszkoli do ewentualnej kolejnej fali wzrostu zachorowań. Podkreśliła, że na podstawie ankiet, które kuratorium przeprowadziło wśród dyrektorów instytucji oświatowych, można stwierdzić, że mazowieckie placówki są gotowe do ewentualnego kształcenia na odległość oraz realizują wytyczne Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, związane z organizacją zajęć w reżimie sanitarnym. Członkowie zespołu zwrócili jednak uwagę, że w związku z sytuacją pandemiczną należy objąć większym wsparciem psychologiczno-pedagogicznym zarówno uczniów, rodziców, jak i nauczycieli.


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony