Aktualności

XXXIII plenarne posiedzenie WRDS

Posiedzenie rady. Za stołami siedzą członkowie rady. Przy najważniejszym stole siedzi marszałek oraz wojewoda Autor: fot. arch. UMWM

Wzrost cen energii, fundusze europejskie oraz sytuacja zatrudnieniowa – to tematy poruszane podczas październikowego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego na Mazowszu.

Co z tymi cenami energii?

Poza członkami WRDS, w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele firm, które zaopatrują województwo mazowieckie w energię elektryczną: Małgorzata Eull – dyrektor sprzedaży w E.ON Polska, Wioletta Ciska – starszy ekspert, pion regulacji w PGE Polska Grupa Energetyczna oraz eksperci z organizacji pracodawców specjalizujący się w omawianej tematyce.

Pomimo bardzo dynamicznej sytuacji legislacyjnej w obszarze energetyki, przedsiębiorstwa energetyczne muszą na bieżąco reagować na zachodzące zmiany. Ich priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, rozumianego jako ciągłe, nieprzerwane dostawy zarówno dla gospodarki, jak i dla odbiorców indywidualnych czyli gospodarstw domowych. W związku z tym samorządy i spółki stoją przed dylematem wyboru odpowiednich dostaw energii oraz zabezpieczenia kontraktów, bo organizacja rynku energetycznego jest niestabilna. Zwrócono także uwagę, jak ważne jest kompleksowe podejście do analizy wpływu sytuacji na rynku energii i gazu na polską gospodarkę.

Strona samorządowa oraz strona pracodawców zaapelowała o konsultacje, zwłaszcza z przedsiębiorcami, podczas formułowania prawa, szczególnie w tak wyjątkowych okolicznościach rynkowych, jakie są obecnie.

Mazowiecki rynek pracy w IV kwartale roku

Kierownik Wydziału Mazowieckiego Obserwatorium Rynku Pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Warszawie Katarzyna Kozakowska omówiła aktualną sytuację na rynku pracy w województwie mazowieckim, z uwzględnieniem sytuacji cudzoziemców. Poinformowała, że według ostatnich danych GUS, obecnie stopa bezrobocia rejestrowanego wynosi w województwie mazowieckim 4,2%, a skali kraju – 4,8% . Wskazała również, że wśród obywateli Ukrainy rejestrujących się w mazowieckich urzędach pracy przeważają osoby z wyższym wykształceniem, a jednocześnie 80% z nich to osoby bez stażu pracy.

Fundusze Europejskie dla Mazowsza

Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich urzędu marszałkowskiego Marcin Wajda przedstawił informacje na temat negocjacji Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021–2027. Omówił też sprawozdanie z realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020. Wyraził nadzieję, że wszystkie programy regionalne zostaną zatwierdzone najpóźniej do końca roku, tak aby pierwsze konkursy mogły zostać ogłoszone w I/II kwartale 2023 r.

 


UWAGA
Informacje opublikowane przed 1 stycznia 2021 r. dostępne są na stronie archiwum.mazovia.pl

Powrót na początek strony